• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sahrana Kurta Valdhajma uz apel za pomirenje

Sahrana bivšeg generalnog sekretara Ujedinjenih nacija i predsednika Austrije Kurta Vadlhajma, koji je prošle nedelje umro u Beču u 88. godini, protekla je u subotu u znaku apela za pomirenje.

Sahrana bivšeg generalnog sekretara Ujedinjenih nacija i predsednika Austrije Kurta Vadlhajma, koji je prošle nedelje umro u Beču u 88. godini, protekla je u subotu u znaku apela za pomirenje.

U oproštajnom pismu, Valdhajm, najkontroverzniji predsednik Austrije, čija je kandidatura za šefa države 1986. podelila zemlju i izazvala žestoke diskusije zbog njegove nacističke prošlosti, a do kraja života je bio persona non grata u SAD, pozvao je sve svoje kritičare na pomirenje.

Predsednik Austrije Hajnc Fišer i kardinal Kristof Šenborn apelovali su u govorima u bečkoj katedrali Štefansdom, u kojoj je održana poslednja misa, da se "ne odbaci ruka pomirenja".

Predsednik Fišer posebno je istakao zasluge Valdhajma, naglasivši da je on dao sve od sebe na dužnosti diplomate, ministra inostranih poslova i predsednika Austrije.

"Vadlhajm je zaslužio da se njegovom životnom delu kao celini oda priznanje", rekao je on, dodajući da mu je "pričinjena nepravda, ako su mu bila pripisana dela koja nije počinio".

Fišer je posebno pohvalio zasluge Valdhajma u rešavanje pitanja Južnog Tirola, tokom obavljanja dužnosti generalnog sekretara UN, kao i njegov doprinos uspostavljanju trećeg sedišta UN u Beču.

Kardinal Šenborn je istakao da je Valdhajm na primeran način zamolio za pomirenje.

Sahrana je počela "narodnom misom" u bečkoj katedrali Štefansdom, kao što je, pred smrt, zatražio Valdhajm.

Stanovništvo, prijatelji i brojni turisti imali su mogućnost da se od njega oproste. Pored predsednika Fišera, misi je prisustvovala gotovo čitava austrijska vlada.

Po želji Valdhajma, odustalo se od pozivanja gostiju iz inostranstva. Najistaknutija ličnost bio je knez Lihtenštajna Hans Adam II.

Nakon mise kovčeg je prevezen kroz centar grada do sedišta predsednika na trgu Balhausplac, gde je održan minut ćutanja u prisustvu vlade Austrije. Potom je kovčeg prevezen u bečko sedište UN, gde mu je odana najviša vojna počast.

Prema odluci predsednika Fišera, sahrana je obavljena, uz najviše državne počasti, na bečkom Centralnom groblju. Kovčeg je spušten u predsedničku grobnicu, gde je već sahranjeno šest bivših šefova austrijske države - poslednji predsednik Tomas Klestil, koji je preminuo samo nekoliko dana pred kraj mandata, jula 2004. godine.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image