Komemoracija povodom smrti prvog demokratski izabranog predsednika Južne Afrike, dobitnika Nobelove nagrade za mir i borca za ljudska prava biće održana u utorak 10. decembra na stadionu "Soker siti" u Johanesburgu.

Uz Nikolića, u Južnu Afriku su otputovali i ministar spoljnih poslova Ivan Mrkić i savetnik predsednika Srbije Marko Đurić, saopštila je Pres služba predsednika Srbije.

Svetski državnici počeli su da stižu u Južnu Afriku gde se očekuje skoro 100 svetskih lidera na zvaničnim ceremonijama oproštaja od  Mandele, saopštili su danas južnoafrički zvaničnici.

Prisutvo je potvrdio 91 šef vlade ili države, 10 bivših lidera, 86 šefova delegacija i 75 istaknutih ličnosti, izjavio je danas portparol južnoafričkog Ministarstva spoljnih poslova Klejson Monjela.

Minitsarstvo nije dalo tačan spisak gostiju ali deo stranih zvaničnik treba da počne da stiže danas da odaju počas Mandeli, koji je umro u četvrtak u 96. godini.

Predsednici SAD Barak Obama, Brazila Dilma Rusef i Francuske Fransoa Oland, kao i britanski premijer Dejvid Kameron, potvrdili su da će odati počast heroju borbe protiv aparthejda prisustvom njegovoj sahrani.

Dolazak je najavio i generalni sekretar UN Ban Ki Mun koji će danas popodne održati govor u Fondaciji Nelson Mandela u Johansburgu.

Engleze "davi" priča o Mandeli

Direktor redakcije vesti Bi-Bi-Sija Džejms Harding stao je u odbranu načina na koji je ta medijska kuća "pokrivala" smrt bivšeg južnoafričkog predsjednika Nelsona Mandele nakon što se više stotina gledalaca požalilo da je toj temi dato previše prostora, a nedovoljno izvještajima o olujnom nevremenu na istočnoj obali Velike Britanije.

Danas će u Kejptaunu dva doma južnoafričkog Parlamenta održati zajedničku komemorativnu sednicu za prvog crnog predsednika zemlje (od 1994-1999 godine).

"Hvala Madiba" napisano je na engleskom i na zulu jeziku na dva ogromna transparenta ispred zgrade Parlamenta.

Predstavnici raznih političkih stranaka govoriće na komemorativnoj sednici da podsete na poruku jedinstva koju je nosio bivši borac protiv aparthejda.

Osim aktuelnih državnika, Mandelinoj sahrani prisustvovaće i bivši šefovi država: Džimi Karter, Džordž Buš i Bil Klinton (SAD), Nikola Sarkozi (Francuska), Luis Injasio Lula da Silva (Brazil) i drugi.

Nemačka kancelarka Angela Merkel neće putovati u Južnu Afriku, a Nemačku će predstavljati predsednik zemlje Joakim Gauk.

Potvrđen je i dolazak britanskog Princa Čarlsa, bivšeg prvog čoveka UN Kofija Anana, rok muzičara Pitera Gebrijela.

Dalaj lama, kojem je dva puta uskraćena viza za Južnu Afriku, objavio je da neće prisustvovati ovom događaju.

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu neće prisustvovati sahrani, on je naveo skupe troškove putovanja u Južnu Afriku kao razlog.

Izgleda da će većina zvaničnika učestvovati na zvaničnoj komemoraciji sutra na stadionu u Johanesburgu.

Ceremonija odavanja počasti držaće se sutra na stadionu Soker Siti u Johanesburgu, a govorom će se od Mandele pozdraviti neki od državnika i javnih ličnosti koji su najavili svoj dolazak na njegovu sahranu, precizirale su vlasti.

Posle ceremonije na stadionu posmrtni ostaci Mandele biće izloženi tri dana u sedištu vlade u Pretoriji, a predviđene su i dnevne povorke ulicama južnoafričke prestonice.

U toj zemlji juče je počela nedelja žalosti, koja će trajati do 15. decembra kada će Nelson Mandela biti sahranjen u svom rodnom selu Kunuu, na jugu zemlje.

Građani Južne Afrike mesecima su već spremni da čuju objavu o smrti njihovog "Madibe" koji je duže vremena bio u kritičnom stanju. Zato na vest od četvrtka reaguju sa ozbiljnošću ali ne i spektakularnim izlivima tuge. Opšti ton je više u duhu zahvalnosti prema njegovom delu nego naglašeno ispoljavanje žalosti.