• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Toni Bler - put od zvezda ka trnju

Odlazeći britanski premijer Toni Bler (54) ostaće upamćen kao čovek koji je došao na vlast sa ogromnom masovnom podrškom, a odlazi kao najomraženiji, ocenjuju agencije.

Odlazeći britanski premijer Toni Bler (54) ostaće upamćen kao čovek koji je došao na vlast sa ogromnom masovnom podrškom, a odlazi kao najomraženiji, ocenjuju agencije.

"Bler je čovek koji je za deset godina ruinirao zemlju, i biće nam potrebno mnogo vremena da njegove greške ispravimo, ako je to uopšte moguće" ocenio je Kraljevski institut za medjunarodne odnose.

Pored negativnih ocena istoričara i medija, činjenica je da su laburisti sa Blerom na čelu prvi put tri puta za redom osvojili vlast, uprkos "sumnjivosti" izbora iz 2005. godine.

Britanija je posle Blera duboko podeljena zemlja, i po prvi put u 300 godina njene istorije se ozbiljno postavlja pitanje da li će opstati kao država. Na samom početku 1997. godine Bler je formirao lokalne parlamente u Škotskoj i Velsu, koji sada postaju izvorište separatizma.

Socijalne razlike nisu bile veće poslednjih dva veka, a od 12 miliona ljudi, petina živi u bedi. Broj nezaposlenih je sada za preko 300.000 veći nego kad je Bler došao na vlast.

Bler će ostati upamćen i po ponižavanju Parlamenta, uvodjenju laži, medijske manipulacije i korupcije u politiku. Većina stvari u politici Blerove vlade se mogla kupiti za novac.

Jedini je premijer u istoriji kojeg su mediji otvoreno nazivali lažovom, i objavljivali istraživanja o njegovom mentalnom zdravlju. Bler je prvi britanski premijer koji je ispitivan u kriminalnoj istrazi, a veza sa prodajom lordovskih titula neće se uskoro osloboditi, jer bi sudski proces tek trebalo da počne.

Očekuje se i sudska istraga o mogućoj kradji glasova na nedavnim izborima u Škotskoj koja otkriva još jednu Blerovu novinu u britanskoj politici. On je uveo glasanje poštom i elektronsko brojanje glasova, a čak je i OEBS sugerisao "nepravilnosti".

Fijasko njegove domaće politike "zasenila" je samo spoljna politika, i ambicija da postane svetski političar. Verovanje o "slepom" praćenju SAD uspelo je da uvede Britaniju u pet ratova. On i dalje tvrdi da su intervencije na KiM, u Sijera Leoneu, Iraku i Avganistanu bile "uspešne", ali nepravedno osporene.

Britanska državna humanitarna organizacija Oksfam je ocenila da je Bler krivac za rast anti-britanskog raspoloženja u svetu.

Irak je najveća Blerova "noćna mora". Prema medijima, on se ozbiljno plaši optužbe za ratne zločine, i "očajnički" traži neki zvanični posao kao zaštitu.

Nekadašnji britanski premijer Harold Vilson je rekao da je "sedam dana dug period u politici" a Bler je imao deset godina pa je tako i lista onoga šta je radio i "pogrešio" izuzetno duga.

Bler se ipak pokazao kao dugovečan i vešt političar. Ne bi se smelo zaboraviti da je za svoju politiku, pa i za rat u Iraku, ipak, imao većinsku podršku savremenog britanskog establišmenta i Britanaca.

Buš: Bler nije bio moja pudlica!

Predsednik SAD Džordž Buš odao je priznanje svom savezniku, i pobunio se protiv kritičara koji za Blera govore da je "Bušova pudlica".

"Čuo sam da su ga nazivali Bušovom pudlicom. Ali on je veći od pudlice! To su govorkanja, čiji je cilj da nas odvrate od ključnih stvari", rekao je predsednik SAD u intervjuu za britanski list "San" .

"Naš odnos je na neki način shvaćen kao da Buš kaže Bleru 'skoči' a da Bler pita 'koliko visoko?'. Ali to se ne dogadja tako.To je odnos u kome obojica skačemo", rekao je američki predsednik u intervjuu obavljenom u maju, ali koji je "San" odlučio da objavi danas, kada Bleru ističe mandat.

Buš je rekao da je od Blera tražio da ostane premijer sve dok i sam bude na funkciji predsednika SAD.

"Na egoističan način sam mu rekao: 'Nadam se da ćeš moći da ostaneš do kraja mog mandata!' Ali Toni mi je mnogo lepih stvari rekao o Gordonu Braunu", objasnio je Buš.

Toni Bler je u sredu predao mandat Gordonu Braunu, čiji lični odnos sa Bušom ne bi trebalo da bude toliko blizak.

Američki predsednik je takodje odao priznanje rečitosti britanskog premijera.

"Toni je veoma talentovan, dobro se izražava, voleo bih da imam taj talenat", kazao je Buš. "Voleo bih da sam bolji govornik, taj momak zaista odlično govori. Njegov stil je bolji i on je rečitiji od mene. Moj stil je svakodnevniji."

Nova funkcija - mirovnjaka

SAD, EU, Rusija i UN saopštile su da je za novog glavnog izaslanika takozvane bliskoistočne mirovne četvorke imenovan bivši premijer Velike Britanije Toni Bler, koji će raditi na uspostavljanju mira izmedju Izraela i Palestinaca.

U saopštenju je navedeno da će Bler, koji je podneo ostavku na mesto britanskog premijera, tražiti medjunarodnu pomoć za Palestince i razvijaće planove za promovisanje palestinskog ekonomskog razvoja, prenela je agencija AP.

Bler će, takodje, tražiti medjunarodnu podršku za potrebe palestinskih vladinih institucija "koncentrišući se na vladavinu pravo kao jedno od najhitnijih pitanja".

"Razvoj poslednjih dogadjaja pojačao je potrebu za angažavanjem medjunarodne zajednice, imajući na umu obaveze strana da pomognu Palestincima u izgradnji institucija i ekonomije kao i održive države u Gazi i Zapadnoj obali, sposobne da zauzme svoje mesto kao miroljubiv i napredan partner Izraelu i ostalim susednim zemljama", navedeno je u saopštenju takozvane bliskoistočne mirovne četvorke.

Bler će, kako je navedeno u saopštenju, raditi sa malim timom stručnjaka čije je sedište u Jerusalimu.

(MONDO/Agencije)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image