Većina od oko sedam miliona pripadnika Kosa plemena živi na severoistoku države u proviniciji Istočni Kejp, a njihova kultura priznaje postojanje duša predaka.
Prema tradiciji nazvanoj Teta, stariji član porodice dužan je da ostane uz Mandelino telo i objasni duši preminulog šta se dešava.
"Kada telo leži tamo, duša je još živa", rekao je prečasni Vesli Mabuza, predsedavajući Komisije za promociju i zaštitu prava kulturnih, verskih i lingvističkih zajednica Južne Afrike.
Prema običajima, telo preminulog mora jednu noć da ostane u porodičnoj kući pre sahrane.
U nedelju, član porodice će mu se obratiti rečima: "Madiba, sada te sahranjujemo", rekla je Nokuzola Mndende, direktorka Instituta za tradicionalne religije Ikamagu.
Preminuli mora da bude umotan u specijalnu tkaninu, a za osobe visokog ranga poput Mandele, koji je sin vođe klana, telo ili kovčeg će biti umotan u leopardovu kožu.
"Ali zbog toga što je Mandela, takođe, bivši državnik, možda će biti i zastava Južne Afrike", rekla je Mndende.
"Ovo je ritual koji pokazuje duboko poštovanje prema preminulom", dodao je Mabuza.
Prema tradiciji Kosa plemena, na dan sahrane kolje se vo. Pošto se životinja zakolje i skuva, ožalošćeni je pojedu obično ispred porodične kuće.
Godinu dana posle sahrane još jedan vo će biti zaklan i porodica će ga pojesti, čime se označava kraj perioda žalosti, a ovaj običaj naziva se Ukuzila.
Otprilike posle još godinu dana, biće održana radosna ceremonija kojom se preminuli poziva i koji će od tad paziti na porodicu i njenu decu, kao dobronamerni predak, a ovaj ritual naziva se Ukubujisa, dodala je Mndende.
Mandelini posmrtni ostaci u Kunu
Pogrebna povorka sa telom Nelsona Mandele stigla je danas u selo Kunu, mesto gde je Mandela proveo detinjstvo, a gde će sutra biti, uz najviše državne počasti, sahranjen.
Povorka je ušla kroz kapije Mandelinog imanja praćena vojnim vozilima, dok su nadletali helikopteri, preneo je AFP.
Vojni avion sa posmrtnim ostacima preminulog bivšeg južnoafričkog predsednika Nelsona Mandele sleteo je ranije danas u pokrajinu Istočni Kejp.
Kovčeg sa Mandelinim telom, umotan u zastavu južne Afrike, u pratnji dva borbena aviona, prebačen je avionom do grada Mtata, gde su ga dočekali ožalošćeni među kojima i njegova udovica Grejsa Mašel.
Posmrtni ostaci Mandele, koji je preminuo 5. decembra u 96. godini, prebačeni su ranije danas u vazduhoplovnu bazu Voterkluf, gde se od njega poslednji put oprostilo rukovodstvo vladajućeg Afričkog nacionalnog kongresa (ANK), čiji je lider bio početkom 1990-ih, naveo je AP.
Vojska je predala kovčeg sa posmrtnim ostacima ANK-u na svečanoj ceremoniji koja je uživo prenošena na južnoafričkoj televiziji, a koju je predvodio sadašnji predsednik Južne Afrike Džejkob Zuma.
Članovi partije brisali su suze i pevali revolucionarne pesme, dok su govornici veličali Mandelu kao ikonu demokratije i simbol mira, integriteta i pomirenja.
TUTU IPAK DOLAZI
Danas je razrešena je i nepoznanica oko prisustvovanja sahrani legendarnog borca za mir u Južnoj Africi, Dezmonda Tutaa.
Njegova kancelarija je saopštila da će on ipak prisustvovati sahrani, nakon što je ranije danas objavila da je Tutu odložio put jer nije bio pozvan na sahranu svog starog prijatelja.
"Nadbiskup emeritus Dezmond Tutu će sutra rano otputovati u Kunu da bi prisustvovao oproštaju od Tate", navedeno je u kratkom saopštenju.
Pre tog obrta njegova kćerka Mfo Tutu je rekla da "nadbiskup nije akreditovani predstavnik sveštenstva za taj događaj i zato neće prisustvovati sahrani" a njegov pomoćnik Rodžer Fridman odbio je da komentariše medijske navode da Tutu nije pozvan na sahranu Mandele zbog toga što kritikuje vladajući ANK, rekavši samo da "u ovom trenutku nije planirano da on prisustvuje sahrani".
Dezmond Tutu, rođen 1931. godine je južnoafricki aktivista i penzionisani anglikanski nadbiskup koji je svetsku slavu stekao 80-tih godina prošlog veka kao protivnik aparthejda. On je dobio Nobelovu nagradu za mir 1984. godine.
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji
Pretučena Sloboda Mićalović: Poznata glumica se nalazi u Urgentnom centru