Ruski tajkun i kritičar Kremljla Mihail Hodorkovski je na svojoj prvoj konferenciji za novinare po oslobođenju, danas u Berlinu govorio o zahvalnosti, planovima za budućnost, Olimpijadi u Sočiju i ruskom predsedniku Vladimiru Putinu.

Pri tom on nije koristio zle reči i mržnju, javljaju nemački mediji.

Hodorkovski je novinarima na "Čekpoint Čarliju" - nekadašnjem graničnom prelazu između Istočnog i Zapadnog Berlina, rekao da Putina nikada nije mrzeo i, ukazujući na to da je tek pre 36 sati oslobođen, naglasio da on jošs ne može govoriti o budućnosti, da njegovi planovi nisu konkretni, pomenuo suprugu s kojom se mora dogovarati i zahvalio svima, koji su mu pomogli.

"Ovde i danas sam saznao koliko puno mi je pomogla kancelar Angela Merkel", rekao je Hodorkovski i na novinarsko pitanje o savetima zapadnim diplomatama kako da sarađuju s Putinom, rekao da on te savete ne želi da daje.

On je zamolio svetske političare da, kada ubuduće budu razgovarali sa šefom ruske države, "misle na to da on (Hodorkovski) nije bio poslednji politički zatvorenik Rusije".

Hodorkovski smatra Putina "teškim" čovekom i veruje da će Putin ostati pri svojim izjavama i neće biti doživotni predsednik Rusije.

Putin je, prema rečima Hodorkovskog, uvek "igrao oštru igru", posebno u njegovom slučaju.

Istovremeno, Hodorkovski je rekao da je za vreme njegovog boravka u zatvoru, njegova porodica bila ostavljena na miru, da je i on sam zato pragmatičan i da osvetu ili mržnju nikada nije gajio.

Hodorkovski je naglasio da nema planove da se vrati u privredu.

"Ja sam, u okviru svoje karijere postigao sve ono što sam želeo. Bio sam šef velike, uspešne firme. Moja finansijska situaicja od mene ne zahteva da radim, da bih zaradio novac. U vremenu koje mi je ostalo za aktivan poslovni život, želim da vratim dugove i to ljudima, koji od mene to s pravom očekuju - ljudima koji su u zatvoru. Kako bi to konkretno trebalo da izgleda, dajte mi malo vremena, malo više od 36 sati", rekao je Hodorkovski.

Kada je reč o učešću ili bojkotu Olimpijskih igara u Sočiju, Hodorkovski je naglasio da je to praznik miliona ljudi i praznik sporta i da to ne treba da bude narušeno.

On je, međutim, istovremeno upozorio da tu Olimpijadu ne treba pretvarati u praznik za Putina.

Govoreći o svojim planovima, Hodorkovski je istakao da on još ne zna koliko dugo će ostati u Nemačkoj, gde je dobio vizu na godinu dana i da ne želi da se vrati u Rusiju, pošto nema garancije da bi, kasnije, kako je rekao, mogao da napusti tu zemlju.

U svom saopštenju, koje je pročitao stojeći, elegantno obučen u tamno plavo odelo, i u kome nije pominjao Putina, Hodorkovski je rekao da njegov slučaj treba posmatrati kao "simbol da angažman civilnog društva može voditi ka tome da se politički zatvorenici oslobode" i zahvalio svima, koji su pomogli u njegovom oslobađanju.

Hodorkovski, čija žena i deca, koji žive u Švajcarskoj, sutra treba da stignu u Berlin, rekao je da prvo želi da provede vreme s porodiom.

Kada je reč o detaljima njegovog oslobođenja, on je samo naveo da se u bivšeg šefa nemačke diplomatije Hans-Ditrih Genšera može imati poverenja, a mediji pišu da su Genšerove zasluge za slobodu ovog nekadašnjeg najpoznatijeg ruskog zatvorenika i tajna diplomatija nekadašnjeg ministra, velike.

Hodorkovski je, takođe, rekao da svim srcem želi da bivša ukrajinska premijerka Julija Timošenko bude oslobođena zatvorske kazne, koju služi zbog presude za zloupotrebu službenog položaja.

Bivši naftni magnat izjavio je da u molbi za oslobađanje nije priznao krivicu i da mu niko nije postavio uslove za oslobađanje.

"Moji advokati su mi preneli da može biti doneta odluka o pomilovanju. I da se uslov za pomilovanje - priznavanje krivice neće postaviti. To je bio ključni problem, počev od vremena Dmitrija Medvedeva", rekao je Hodorkovski u intervjuu moskovskom nedeljniku Nju tajms (The New Times) u Berlinu.

Po njegovim rečima, ukoliko bi napisao da priznaje krivicu "gomila ljudi" koji su ranije radili u Jukosu, pala bi u veoma tešku situaciju.

Na pitanje da li su mu postavljeni uslovi, kao što je da se ne bavi politikom, ne finansira opoziciju, da se o opozicioneru Alekseju Navaljnom ne izražava pozitivno, Hodorkovski je kazao da ih nije bilo.

"Napisao sam na svom papiru to što sam ranije javno govorio: ne spremam se da se bavim politikom, i nemam nameru da se borim da vratim Jukos", kazao je on.

Naveo je da je molio da mu se da mogućnost da izađe iz zemlje, pošto mu se majka leči u Berlinu.

"Činjenica je da mi je trebalo da idem u Berlin. Shvatao sam da u Berlin mogu da odletim jednom, kao sada, a ako se vratim (u Rusiju), drugi put već mogu da me ne puste da izađem iz zemlje, jer formalnih razloga za koje bi mogli da se uhvate ima koliko hoćeš", dodao je Hodorkovski.

On nije potvrdio da je emigracija, makar i privremena bila uslov za oslobađanje.

"Ne mogu da kažem da je to bio uslov. To je olakšalo , omogućilo da se donese odluka o pomilovanju. I kada sada pišu da su dolazili neki predstavnici specijalnih službi u zatvor, ništa od toga nije bilo", rekao je nekada najbogatiji Rus.

Naveo je da je Pismo za Putina predao advokatu, a da ga je advokat predao Ditrihu Genšeru. "Kome i kako je Genšer predao pismo, ne znam", dodao je.

Hodorkovski je ispričao kako je napustio zatvor u noći između četvrtka i petka.

"Doleteli smo u Sankt Peterburg. Momci koji su leteli sa mnom rekli su mi 'evo vam pasoš'. I daju mi pasoš u ruke. Treba se potpisati. Ja potpisujem pasoš. Pravo u avionu. Zatim su uzeli pasoš, otišli da postave pečat o izlasku iz zemlje, vratili mi pasoš. Ja sam sedeo u avionu i čekao", ispričao je Hodorkovski.

Na pitanje da li je znao da ga šalju iz zemlje, rekao je:

"Za deset godina ja sam naučio da razumem ko i kakva ovlašćenja ima. O meni je odluke donosio jedan čovek. Svih deset godina. Jedan čovek".

"Pilot mi je rekao da je Genšer poslao taj avion i da ćemo za dva sata biti u Berlinu. Sve je bilo izrežirano. Da je neko hteo da snima film o sedamdesetim godinama, izbacivanje disidenta, bolje ne bi mogli da smisle", dodao je Hodorkovski.