• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Etničko čišćenje silovanjem u Darfuru

Medjunarodna humanitarna organizacija za pomoć izbeglicama optužila je miliciju Džandžavid iz sudanske pokrajine Darfur da koristi silovanja kao orudje sistematskog etničkog čišćenja.

Medjunarodna humanitarna organizacija za pomoć izbeglicama "Refjudži internešenel" (Refugee International) optužila je miliciju Džandžavid iz sudanske pokrajine Darfur da koristi silovanja kao orudje sistematskog etničkog čišćenja.

Izveštaj te organizacije, naslovljen "Zakoni bez pravde: Ocena sudanskih zakona o žrtvama silovanja", sadrži niz novih detalja o, ionako užasnoj, situaciju u sudanskoj provinciji, u kojoj je za protekle čtriri godine sukoba lokalnih milicija, vladinih snaga i pobunjenika ubijeno oko 400.000 ljudi, dok je više od 2,3 miliona proterano iz domova.

"Refjudži internešenel" je optužio i vladu u Kartumu da direktno, ili preko milicije Džandžavid, koristi silovanje "kao integralni deo spirale nasilja protiv odredjenih etničkih grupa u Darfuru".

"Silovanje žena u Darfuru nije sporadično niti slučajno, već je neraskidivo povezano sa uništavanjem njihovih zajednica", navedeno je u izveštaju, koji se, mahom, zasniva na izjavama žrtava silovanja prikupljenim po izbegličkim kampovima u susednom Čadu.

Istovremeno sa talasom sistematskih silovanja u bezvlašću Darfura, problem predstavljaju i sudanski zakoni, prema kojima su ženama, da bi dokazale silovanje, potrebna četiri muška svedoka.

Takodje, prema lokalnim plemenskim zakonima, ženama koje su silovane sledi i 100 udaraca bičem, što je kazna za nedozvoljeni seks. Za udate žene, kazna za vanbračni seks je kamenovanje do smrti.
Dodatni problem predstavlja činjenica da sudanski zakoni garantuju imunitet pripadnicima vojske, bezbednosnih službi, policije i graničarima, a veliki broj članova milicije Džandžavid je primljen u članstvo ad hok stvorene terotirijalne odbrane, pa su i oni izuzeti od gonjenja.

Tema kojom se bavilo ovo istraživanje, kako se čini, značajno je uznemirilo vlasti u Kartumu koje su pregazile prethodno "čvrsto" obećanje da će predstavnicima "Refjudži internešenela" dopustiti ulazak u Darfur i naložile aktivistima da nestanu iz Sudana u roku od 24 časa.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image