• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Američke zastave će se praviti samo u SAD

Uznemireni što se zastave SAD fabrikuju u inostranstvu, američki zakonodavci su se potrudili da garantuju da će zastave, koje će se u buduće vijoriti na državnim praznicima, biti napravljene u SAD.

Uznemireni što se zastave SAD fabrikuju u inostranstvu, američki zakonodavci su se potrudili da
garantuju da će zastave, koje će se u buduće vijoriti na državnim praznicima, biti napravljene u SAD.

Minesota je u sredu donela najjaču meru, zakon koji nalaže da svaka američka zastava koja se nudi na prodaju na teritoriji države bude domaći proizvod. Prekršioca čekaju 90 dana zatvora i globa od 1.000 dolara.

"Najveća počast koja se može odati našoj zastavi jeste da je naprave američki radnici u Sjedinjenim Američkimn Državama", kaže poslanik demokratske stranke Tom Rukavina, koji planira da svoju zakonodavnu pobedu proslavi podelom 1.000 zastavica za parade povodom praznovanja 4. jula.

"Ništa mi nije neprijatnije od plastičnih zastava napravljenih u Kini", kaže on.

U Arizoni, škole i državni univerziteti od 1. jula moraju da stave zastavu napravljenu u SAD u svaku učionicu, od prvog razreda i nadalje.

Tenesi je ozakonio zahtev da sve zastave koje se kupuju preko državnih porudžbina budu napravljene u zemlji, a slični propisi idu da usvajanje u državama Nju Džerzi i Pensilvaniji.

Četvrti juli i Dan nezavisnosti se smatraju za vrhunac sezone prodaje zastava kojima mašu milioni posmatrača prigodnih parada i koje se vijore nad roštiljima svečarskih okupljanja porodica i suseda širom zemlje.

Državna statistika ceni da je prošle godine uvezeno zastava za 5,3 miliona dolara, većinom iz Kine. Ova brojka je manje više ista poslednjih godina. Veliki izuzetak zbio se 2001. godine, posle terorističkog napada 11. septembra, kada je u SAD uvezeno američkih zastava u vrednosti od 51,7 milion dolara.

Ostaje otvoreno pitanje da li zakon Minesote krši medjunarodne trgovinske sporazume - i da li se tu nešto može učiniti.

Prema pravilima Svetske trgovinske orgazacije (STO), vlada SAD ne može da bude manje naklonjena stranim nego domaćim proizvodima, ali je diskutabilno kako se to odnosi na odluke pojedinih država.

Analitičari kažu da je u priči o zastavama teško promašiti simboličnu poruku koja ističe iz rastućeg antiinostranog raspoloženja. Neće biti iznenadjenje, kažu oni, da druge države krenu istim putem, čemu je teško se politički suprostaviti.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image