• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Špijun regurtovao izraelskog naučnika za SSSR

Osudjeni sovjetski špijun, Izraelac Markus Klingberg, obelodanio je u memoarima da je angažovao jednog vrhunskog izraelskog naučnika da i on špijunira u korist sovjetskih obaveštajnih službi.

Osudjeni sovjetski špijun, Izraelac Markus Klingberg, obelodanio je u memoarima da je angažovao jednog vrhunskog izraelskog naučnika da i on špijunira u korist sovjetskih obaveštajnih službi, piše najtiražniji izraelski list "Jediot ahronot".

Profesor Klingberg, koji je imao i čin potpukovnika, osudjen je na 20 godina zatvora 1983. godine, zbog odavanja tajni SSSR-u, dok je bio zamenik direktora u tajnom Izraelskom institutu za biološka istraživanja.

On u memoarima nije otkrio ime naučnika, dobitnika prestižne Nagrade Izrael, koga je regrutovao da radi za Ruse u vreme hladnog rata, naveo je list.

Regrutovani je svoj posao, navodno, savesno obavljao sve do smrti, pre nekoliko godina.
Klingbergovi memoari će uskoro biti objavljeni, ali rodjaci naučnika neće biti oštećeni jer će njegovo ime ostati tajna.

Izraelski list dodaje da je Klingbergov pomoćnik putovao na naučne konferencije u SSSR-u a da se pre toga uvek javljao izraelskoj obaveštajnoj službi Šin bet, koja nikada nije shvatila da je on agent.

Klingberg je odslužio 15 godina u zatvoru i pet godina u kućnom pritvoru, pre nego što se odselio u Francusku, kod kćerke.

On se uselio u Izrael iz SSSR-a 1948. godine i sovjetski je špijun najvišeg ranga ikad uhvaćen u Izraelu.

Zajedno s atomskim špijunom Mordehajem Vanunuom slučaj Klingberg se smatra najvećim špijunskim skandalom u istoriji Izraela.

On je prvi put je uspostavio kontakt s SSSR-om 1957. godine i ubrzo je počeo da se bavi špijunažom.

Tajne službe Mosad i Šin bet su počele da sumnjaju u njega, ali nisu imali dokaze, s obzirom na to da je u jednom trenutku uspešno prošao na testu detektora laži.

On je tek osamdesetih godina prošlog veka priznao da je služio Sovjetskom savezu, ali ne za novac, već iz ideoloških razloga. Informacija o njegovom hapšenju i osudi je bila tajna čitavu deceniju.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image