Predstavnici obeju strana nedeljama su vodili pregovore u prestonici Etiopije, Adis Abebi.

Mirovni sporazum je prvi stvarni napredak na ovom polju, od početka političke krize koja se 15. decembra pretvorila u nasilje širom zemlje, navodi AP.

Američka agencija ocenjuje da, ipak, ostaje pitanje da li će svi borci u Južnom Sudanu pristati na sporazum i koliko će ga dugo ostali poštovati.

Nail Deng Nail, šef južnosudanskog pregovaračkog tima, rekao je da je njegova strana zabrinuta je, pošto mnoge pobunjeničke grupe čine civili koji su uzeli oružje, "može biti teško poštovati prekid vatre, jer oni nemaju vojnu disciplinu".

Mirovni sporazum zaraćenih strana u Južnom Sudanu pozdravila je Bela kuća i pozvala i vladu i pobunjenike da ga u potpunosti sprovode.

Bela kuća, takođe, ocenjuje da je ovo prvi značajan korak ka okončanju nasilja, rekao je portparol Džej Kerni i dodao da obe strane treba što pre da se uključe u politički dijalog.

Posrednici u pregovorima, iz Istočnoafričkog regionalnog bloka (IGAD), da je sporazumom uspostavljen mehanizam za kontrolu i nadgledanje primirja, preneo je Frans pres.

Konflikt u Južnom Sudanu - u kojem je poginulo na hiljade ljudi, a iseljeno pola miliona -  traje od 16. decembra, kada su vlasti uvele policijski čas nakon sukoba obezbeđenja predsednika Salve Kira, koji pripada etničkoj grupi Dinka i vojnika koji podržavaju bivšeg šefa države Rieka Mašara, iz etničke grupe Nuer.

Posle toga počela je razmena vatre između dve strane u Džubi, a kasnije se proširila na celu zemlju.

Kir je oputužio Mašara za pokušaj državnog udara.

Južni Sudan je najmlađa država na svetu, koja je nezavisnost stekla jula 2011. godine, nakon što se posle krvavag rata otcepila o Sudana.