• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Buš: Nema povlačenja iz Iraka

Američki predsednik Džordž Buš odbacio je mogućnost povlačenja američkih vojnika iz Iraka, pre nego što, u septembru, sasluša izveštaj generala Dejvida Patreasa o razvoju dogadjaja u toj državi.

Američki predsednik Džordž Buš odbacio je mogućnost povlačenja američkih vojnika iz Iraka, pre nego što, u septembru, sasluša izveštaj generala Dejvida Patreasa o razvoju dogadjaja u toj državi.

"To Amerikanci očekuju. Oni očekuju da vojnici dodju i kažu kako teku vojne operacije. I to je način na koji ću ja, kao vrhovni komandant, raditi", rekao je Buš, odbacujući, još jednom, pritisak demokrata da što pre počne proces povlačenja oko 160.000 američkih vojnika iz Iraka.

Iako su izveštaji generala Patreasa i ambasadora SAD u Iraku Rajana Krukera najavljeni za septembar, Kongres će već krajem ove sedmice imati prilike da raspravlja o stanju u toj državi, pošto će se na dnevnom redu naći "prvi pokazatelji" rezultata nove strategije predsednika Buša, uključujući ofanzivu protiv pobunjenika i inicijative vlade Nurija al Malikija.

Prvi utisci o Bušovoj odlučujućoj ofanzivi, kako je pre nekoliko dana najavio "Vašington post", nisu preterano optimistički, te se administracija odlučila da pokrene potragu za nekim drugim pokazateljima uspeha, uključujući sveža savezništva američke vojske sa sunitskim plemenima u borbi protiv Al Kaide.

Takav razvoj dogadjaja, medjutim, postepeno dovodi do rasipanja redova do sada homogenih republikanaca, te su neki od njih, poput uticajnih Džoa Vornera, Džordža Vojnovića, Pita Domenićija i Ričarda Lugara već najavili odstupanje od partijske linije u korist "preformulisanja strategije prema Iraku".

Buš je, medjutim, rekao da neće dozvoliti nikakve smetnje sporovodjenju operacije, koja je, suštinski, počela tek pre nekoliko sedmica, kada su u Irak pristigli poslednji od najavljenih 30.000 svežih vojnika za borbu protiv pobunjenika.

"Verujem da je u interesu ove nacije da komandantima pruži punu šansu da sprovedu ovu operaciju. Verujem da Kongres treba da sačeka ocenu generala Patreasa pre nego što donese bilo kakve odluke", rekao je Buš.

Bez obzira na Bušovu odlučnost, Kongres SAD je pod velikim pritiskom javnosti da okonča skupi i nepopularni sukob, u kojem, je, za prethodne četiri godine, poginulo više od 3.600 Amerikanaca, bez vidljivih poboljšanja situacije na samom terenu, posebno u odnosima rivalskih šiita i sunita.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image