• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Bugarskim medicinarima ostaju smrtne kazne

Vrhovni sud Libije potvrdio je u sredu smrtne kazne za pet bugarskih medicinskih sestara i jednog palestinskog lekara, koji su osudjeni zbog namernog širenja virusa HIV-a u jednoj bolnici na istoku zemlje, saopšteno je u Tripoliju.

Vrhovni sud Libije potvrdio je u sredu smrtne kazne za pet bugarskih medicinskih sestara i jednog palestinskog lekara, koji su osudjeni zbog namernog širenja virusa HIV-a u jednoj bolnici na istoku zemlje, saopšteno je u Tripoliju.

Vrhovni sud je potvrdio presudu da su osudjeni, kako piše u optužnici, virusom side namerno zarazili više od 400 libijske dece, od kojih je njih 56 umrlo, prenose strane agencije.

Današnja odluka nije konačna. Libijski Vrhovni sudski savet, na čijem čelu je libijski ministar pravde, treba da potvrdi presudu, kako bi mogla da stupi na snagu.

Medicinske sestre su u februaru uložile žalbu na tu presudu, donetu u decembru prošle godine. Zajedno s njima je osudjen i palestinski lekar Ašraf Alhadžudž. Osudjeni se u pritvoru od 1999. godine.

Bugarska i EU traže oslobadjanje

Bugarski predsednik Georgi Prvanov pozvao je u sredu Tripoli, povodom odluke libijskog Vrhovnog suda da potvrdi smrtne kazne bugarskim medicinskim sestrama i palestinskom doktoru, da što pre pronadje rešenje koje bi dovelo do oslobadjanja šest medicinskih radnika, optuženih da su namerno zarazili HIV-om više od 400 libijske dece u bolnici u Bengaziju.

"Na žalost, ova odluka nije iznenadjenje. Očekivali smo da smrtne kazne budu potvrdjene", rekao je Prvanov novinarima.

On je dodao da će Sofija nastaviti da ulaže napore sa svojim evropskim i drugim partnerima da libijski Visoki savet pravosudja donese konačnu odluku koja će biti pozitivna za pet bugarskih medicinskih sestara i palestinskog doktora, koji su od 1999. godine u libijskom zatvoru.

Evropska unija je, takodje, saopštila da se i dalje nada da je moguće pronaći rešenje koje bi dovelo do oslobadjanja optuženih medicinskih radnika, preneo je Rojters.

"Žao nam je što je takva odluka doneta, ali verujem da će biti pronadjeno rešenje", rekao je predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo u obraćanju pred Evropskim parlamentom.

Komesar EU za spoljne poslove Benita Ferero-Valdner izrazila je nadu da će prema optuženima biti iskazana milost.

Njen kolega, komesar EU za pravosudje Franko Fratini rekao je da je njegovo mišljenje o presudi libijskog Vrhovnog suda "apsolutno negativno".

Portugalski premijer Žoze Sokrateš, čija zemlja od 1. jula predsedava EU, najavio je danas da će Portugal učiniti sve kako bi pozitivno rešenje bilo pronadjeno.

Predsednik Parlamentarne skupštine Saveta Evrope Rene van der Linden izjavio je da je "šokiran" odlukom suda.

"Snažno osudjujem ovo flagrantno uskraćivanje pravde koje je proisteklo iz pristrasno vodjenog sudskog procesa koje su pratile torture i pretnje egzekucijom kako bi se iznudilo priznanje optuženih", navedeno je u saopštenju Van der Lindena.

Odluka Vrhovnog suda doneta je dan pošto je libijska Fondacija Gadafi, na čijem čelu je sin libijskog predsednika Moamera Gadafija, saopštila da je postignut sporazum sa porodicama zaražene dece.
Medjutim, konačnu reč na slučaj će staviti libijski Visoki savet pravosudja, kojim predsedava ministar pravde, koji može presudu da potvrdi, odbaci ili ublaži kaznu.

Kako je najavio Tripoli, to telo će 16. jula odlučivati o slučaju medicinskih radnika.

Prema presudi suda u Bengaziju, koji je izrekao smrtnu presudu 2004. godine, pet optuženih medicinskih sestara i jedan palestinski lekar namerno su zarazili HIV-om 426 libijske dece, tokom eksperimenta koji je trebalo da dovede do terapije za lečenje ove smrtonosne bolesti.

Posle osuda iz čitave medjunarodne zajednice, Vrhovni sud Libije je zatražio novo sudjenje, ali i u ponovljenom procesu je doneta ista presuda, uprkos naučno utemeljenom otkriću da je virus bio registrovan kod pacijenata pre dolaska optuženih u bolnicu u Bengaziju.

Optuženi medicinski radnici su tvrdili da su nevini i da su u policiji bili podvrgnutu torturi kako bi im se iznudilo priznanje.

Dvojici Libijaca, policajcu i doktoru, sudjeno je zbog torture nad optuženima, ali su oni kasnije oslobodjeni te optužbe, što je dovelo do pokretanja još jednog sudskog procesa protiv optuženih medicinskih radnika, i to zbog klevete izrečene na račun dvojice Libijaca, ali su u maju po toj optužbi oslobodjeni.

(agencije)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image