• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ko zavlada Mesecom, vladaće svetom

Izvor SRNA

Država koja bude u prednosti u osvajanju Meseca postaće vodeća zemlja svetske privrede - tvrde ruski naučnici.

Oni najavljuju kolonizaciju Meseca i ocenjuju da je sada besmisleno maštati o letovima na Mars, jer za tako nešto nema ni resursa, ni ozbiljnog plana.

Jedan od najvažnijih ciljeva misija ne Mesec jesu - rude, a posebno helijuma-3, koji je perspektivno nuklearno gorivo.

Rusija obnavlja program istraživanja Meseca, koji je prekinut 1976. godine.

Planirno je lansiranje tri satelita: "Luna-25", "Luna-26" i "Luna-27". Osnovni zadatak prve misije jeste da se Rusiji vrati sigurnost sletanja na Mesec. A modul "Luna-27" posedovaće opremu za bušotine radi potrage za vodenim ledom.

Brojni eksperti smatraju da bez osvajanja Meseca nema smisla razmišljati o kolonizaciji "crvene planete".

Mesec je interesantan i kao "odskočna daska" za svemirsku ekspanziju. Naučnici upozoravaju da je let na Mars – faktički let u jednom pravcu: suviše je mnogo nedefinisanosti.

Razgovori o letovima na Mars imaju danas više teorijski smisao. Niko, u stvari, ozbiljno i ne razmišlja da Zemljanima Mars bude kolonija.

Površinu Meseca prekriva regolit – mešavina fine prašine i delova stena, nastalih usled sudara meteora sa Mesečevom površinom. Debljina ovog sloja varira od nekoliko centimetara do desetina metara.

Naučnici navode principijelnu mogućnost da iz regolita dobiju gvožđe, aliminijum, silicijum, a možda i titanijum, hrom, mangan...

Nus-proizvodi mogu biti kiseonik, vodonik i sama voda. Osim toga, iz Mesečevog tla moguće je proizvesti staklo, keramiku i neke druge materijale.

Eksperti smatraju da je rudarsku proizvodnju na Mesecu najpovoljnije ostvarivati otvorenim kopovima. To je skup poduhvat, ali je opravdan.

Posebnu pažnju treba obratiti na helijum-3, veoma perspektivno nuklearno gorivo, kojeg nema na Zemlji. Njegova energetska snaga je ogromna. Jedna tona zamenjuje 20 miliona tona nafte.

Istina, za dobijanje ove tone potrebno je prekopati deo Mesečeve površine od 20 kvadratnih kilometara sa tri metra dubine.

Problem je i u tome što čovečanstvo još nije savladalo kontrolu termonuklearne sinteze - navodi "Glas Rusije".

Komentari 13

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Stanollsen

Mars me ne interesuje. Nauka takodje jer se njenim razvitkom i otkricima, helijum3 npr., dobija jedna korisna i sto opasnih stvari. Interesuje me zasto i dokle ce najveci parazit i stetocina tj. covek unistavati najlepse i najbolje mesto za zivot a to je Zemlja a onda traziti alternativu a to je Mars. Jbg Zemljani, Zemlja je gotova sad cemo malo da rovarimo,busimo,upropastimo Mesec pa palimo na Mars tamo je ekstra a u medjuvremenu ako se medjusobno zakacimo oko neke busotine na Mesecu, pusticemo po 22-23 nuklearna projektila jedni na druge i tako to... Jaoooooo, ma mora majka priroda da udari jedan dobar refresh pre nego sto mi sami sebi udarimo reset.

joca

Unistite sve sto mozete

Vule

E majku im...ostavite mjesec.ljudima je bilo dobro i prije nuklearnix goriva,titanijuma i gluposti.uniste li mjesec nekad,zaplovice zemlja u nepovrat.

special image