Kako piše AP, Jovan Pavle drugi naredio je da beleške spale posle njegove smrti i taj zadatak poverio "čoveku od poverenja", velečasnom Stanislavu Dzivisu. Na opšte iznenađenje, Dzivis koji je sada kardinal, nedavno je izjavio da "nije imao hrabrosti" da uništi beleške i da će ih štampati - jer je reč o dragocenom uvidu u život voljenog pape, kojeg bi u aprilu trebalo da proglase za sveca.

Knjiga "Very Much in God's Hands. Personal Notes 1962-2003" sutra će se pojaviti u knjižarama u Poljskoj, a strasti povodom toga se ne stišavaju.

"Mislim da nije u redu da pripadnik crkve deluje protiv volje i autoriteta pape, iz bilo kojeg razloga", kaže za AP jedna Poljakinja, dok izlazi iz Crkve Spasitelja u centru Varšave i zaključuje: "Nisam sigurna da kardinal zna šta čini."

Knjiga na poljskom jeziku sadrži verska razmišljanja Karola Vojtile beležena od jula 1962. do marta 2003, razdoblje u kojem je od biskupa u Poljskoj postao "super zvezda" i "svetski putnik". AP navodi da je planirano štampanje knjige i na engleskom i drugim jezicima, mada detalji još nisu obelodanjeni.

Šokirani odlukom kardinala da se ne povinuje želji pape, posebno kad je reč o tako "svetoj stvari" kakva je oporuka, mnogi su to izrazili komentarima na društvenim mrežama.

Knjiga će, navodi AP, biti malo "krupan zalogaj" za obične čitaoce, s obzirom na to da se na 640 stranica iznose duboko religiozne, često tajanstvene ideje ili misaone vežbe koje izviru iz citata u "Bibliji", po kojima bi knjiga mogla da bude inspiracija za sveštenstvo, teologe, filozofe...

Ima, naravno, i delova zanimljivih "širokim narodnim masama", pa se jedna od papinih beležaka, iz marta 1981, tiče grešnika iz crkvenih redova: "Društveni aspekat greha šteti Crkvi kao zajednici. Posebno kad je reč o grehu koji je počinio sveštenik".

Zanimljivo je da u knjizi nema ni reči o istorijskim zbivanjima kojima je papa bio savremenik - na primer o padu komunizma u njegovoj rodnoj Poljskoj, u kojoj je - smatra se - Jovan Pavle drugi imao jednu od ključnih uloga.

Nije prvi put u istoriji da su izvršioci testamenata zanemarili instrukcije poznatih ličnosti.

Tako je sin ruskog pisca Vladimira Nabokova, Dmitrij, objavio očev nezavršeni rad "The Original of Laura", uprkos jasnom nalogu čuvenog pisca da rukopis spali. "Nisam želeo da budem literalni piroman", objasnio je kasnije Dmitrij, pošto je roman objavljen 2009, 32 godine posle piščeve smrti.

Papin lični sekretar i najbliži saradnik skoro 40 godina, prvo u Poljskoj pa u Vatikanu, kardinal Dzivis kaže da je spreman na osude. On je posle smrti pape Jovana Pavla drugog - 2005. u 84. godini - postao nadbiskup u Krakovu, na jugu Poljske, gde gradi i muzej u čast poljskog pape.

"Nisam imao dilemu. Ove beleške toliko su značajne, one govore toliko o duhovnoj strani, o osobi samoj, o velikom papi, da bi bilo zločin uništiti ih", rekao je kardinal nedavno i podsetio na očaj istoričara što su svojevremeno tako spaljena pisma pape Pija XII.

Ugledni crkveni komentator Adam Bonicki napisao je za nedeljnik poljskih katolika da je isprva bio "neprijatno iznenađen" odlukom Dzivisa, ali je posle čitanja knjige zaključio: "Zahvalan sam mu što je rizikovao, sledeći sopstvenu savest i što nije bio pedantni formalista."

Poljski avokati nisu sigurni da li je kardinal prekršio zakon kad nije poštovao volju pape, jer su izvršioci testamenata novija praksa u toj zemlji, pa se zakonodavstvo njima posebno ne bavi. A papa Jovan Pavle drugi u testamentu eksplicitno kaže: "Spalite moje lične beleške!"