• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kongres ponovo glasao za povlačenje iz Iraka

Predstavnički dom američkog Kongresa usvojio je nacrt zakona kojim se predvidja povlačenje većine američkih vojnika iz Iraka do 1. aprila 2008. godine, prenose agencije.

Predstavnički dom američkog Kongresa usvojio je nacrt zakona kojim se predvidja povlačenje većine američkih vojnika iz Iraka do 1. aprila 2008. godine, prenose agencije.

Zakon, koji poziva Pentagon da počne sa povlačenjem jedinica u roku od četiri meseca, prihvaćen je sa 223 glasa za i 201 protiv, uglavnom po stranačkim linijama.

Prkoseći pretnji vetom američkog predsednika Džordža Buša, demokratski poslanici se nadaju da će tim simboličnim potezom naterati Senat da amandman o povlačenju snaga iz Iraka doda zakonu o finansiranju oružanih snaga u 2008. godini, o kojem upravo raspravlja.

To je treći puta ove godine da Predstavnički dom Kongresa glasa za američko povlačenja iz Iraka, a prethodni pokušaji su zaustavljeni u Senatu ili Bušovim vetom.

Odustajanje nekoliko uticajnih republikanskih senatora od dalje podrške ratu u Iraku u poslednje dve nedelje poremetilo je ravnotežu snaga u tom domu i povećalo šanse za donošenje zakona o povlačenju snaga sa potrebnom kvalifikovanom većinom od 60 glasova.

Demokrate u Senatu imaju minimalnu većinu od 51 prema 49 mesta, ali je pravilo da se zakoni na zahtev manjine donose sa 60 glasova do sada štitilo republikansku adminstraciju od pokušaja demokrata da promene politiku u Iraku.

Bušova administracija je u četvrtak predstavila izveštaj o napretku u sprovodjenju nove strategije u Iraku, u kojem je konstatovan ograničeni napredak iračke vlade na bezbednosnom planu, uz priznavanje neuspeha na planu političkog pomirenja i ekonomske obnove zemlje, što će takodje uticati na kongresnu raspravu o ratu.

Buš je pozvao na strpljenje do 15. septembra i dono[enja kompletnog izveštaja o napretku u Iraku i izrazio optimizam u krajnji ishod, ističući da SAD "mogu i moraju da dobiju taj rat".

"Vreme je da predsednik posluša američki narod i učini ono što je potrebno da zaštiti našu zemlju", izjavio je predsednik senatske većine Hari Rejd. On je pozvao Buša da "prizna neuspeh iračke politike, saradjuje sa demokratama i republikancima u stvaranju novih pomaka u Iraku i radi na preusmeravanju naših kolektivnih napora na poraz Al-Kaide".

Predsednica Predstavničkog doma Nensi Pelosi rekla je da je izveštaj o napretku u Iraku pokazao da "čak ni Bela kuća ne može da zaključi da postoji značajan napredak", ocenjujući da se do sada predugo čekalo.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image