EU je, uz oštru kritiku na račun ukrajinskog predsednika Viktora Janukoviča, zatražila da se u Ukrajini formira nova vlada i da se pokrenu ustavne reforme koje bi utabale put za "slobodne i fer predsedničke izbore".

U zajedničkom saopštenju nakon sastanka ministara spoljnjih poslova 28 zemalja članica EU u Briselu, navodi se da je Unija "uznemirana zbog kršenja ljudskih prava, nasilja, slučajeva nestalih lica, mučenja i zastrašivanja" do kojih je došlo u okviru pokušaja vlasti da uguši proteste u zemlji, prenosi AP.

Ministri su na sastanku ponovili da je EU spremna da pomogne Ukrajini finansijski, pod uslovom da se formira nova vlada koja bi "sprovela ekonomske i političke reforme".

Unija se do sada uzdržavala od uvođenja sankcija kao što su zabrana putovanja ili zamrzavanja imovine ukrajinskih čelnika, ali zahtev ministara da se sprovede ustavna reforma i prevremeni izbori odražavaju sve veće nestrpljenje u Uniji, ocenjuje AP.

"Nova vlada i ustavne reforme koje bi povratile ravnotežu vlasti i priprema za slobodne i fer predsedničke izbore doprineli bi da se Ukrajina vrati na održivi put reformi", poručili su ministri EU.

Na današnjem sastanku, šefovi diplomatija EU takođe su odlučili da počnu pregovore sa Kubom, kako bi se unapredili odnosi Unije s tom karipskom zemljom.

Ketrin Ešton je, međutim, upozorila da će napredak zavisiti od odlučnosti Kube da primeni dalje reforme, u smislu otvaranja svoje ekonomije i poštovanja osnovnih prava.

EU je 2008. nastavila s Kubom kontakte na niskom nivou, dve godine pošto je Raul Kastro postao predsednik i počeo Kubancima da daje više slobode.

Dok su odnosi Vašingtona s Kubom definisani njegovim 52-godišnjim trgovinskim embargom, evropske zemlje su trgovale s tom ostrvskom zemljom, a hiljade Evropljana svake godine poseti to ostrvo u Karipskom moru.