• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Hamas "uhapsio" statuu boga Apolona

Izvor Tanjug

Palestinkska policija oduzela je jednom ribaru neprocenjivu metalnu statuu helenskog boga Apolona, koju je ovaj navodno upecao u Mediteranu kod Gaze.

Jedan palestinski ribar doneo je kući, uz pomoć rođaka, pre nekoliko meseci neobičan "ulov"- pola tone tešku bronzanu statuu, za koju tvrdi da je izvađena iz plićaka stotinak metara od obale Sredozemnog mora, blizu granice Egipta i pojasa Gaze.

Ispostavilo se da je to statua grčkog boga  Apolona, skrivena od pogleda vekovima, koju je palestinska policija koju kontroliše Hamas brzo uzela, uz objašnjenje da ispituje slučcaj. Vest o značajnom otkriću  privukla je arheologe, ali policija ne može da kaže kada će ta statua konačno biti izložena.

Ribar, čija je majka zahtevala da se nagi Apolon što pre prekrije, nije bio svestan njene vrednosti. Na Ibeju (Ebay) je statua nakratko ponuđena, po ceni mnogo nižoj od njene prave vrednosti - svega 500.000 dolara. Arheolozi za sada nisu videli ništa drugo sem nejasne fotografije božanstva, uvijene u jorgan sa crtežima štrumfova.

Na osnovu toga mogli su da kažu da statua datira negde između 5. i 1. veka pre nove ere, što znači da je stara najmanje 2.000 godina.

"Jedinstvena je. Na neki način rekao bih da je neprocenjiva. Isto bi bilo kada bi pitali koliko vredi slika La Đokonde (Mona Lize) u Muzeju Luvr",  rekao je Žan-Luj Taragon iz francuske biblijske i arheološke škole u Jeruslimu za Rojteres, istakavši da se vrlo retko nalazi statua koja nije od mermera ili kamena, već od metala.

Imajući u vidu da je očito u dobrom stanju, moglo bi se zaključiti da je nađena na kopnu, a ne na moru, rekao je Taragon, spekulišući da nije otkriveno pravo mesto na kome je bila, kako bi se izbegle rasprave o vlasništvu.

"Nije nađena na obali, niti na moru...vrlo je čista. Nađena je na kopnu",  rekao je on, dodavši da na statui nema tragova raspadanja koji se inače vide na predmentima potopljenim u vodi.

Mladi, 26.godišnji riabar, otac dvoje dece, priča međutim, drugu priču - da je video figuru kako leži u plićaku i da je mislio da se radi o izgorelom telu, ali kada je bolje pogledao, video je da je statua.

"Osećao sam da je to nešto što mi je podario bog. Ja sam u teškoj finansijskoj situaciji i čekao sam na svoju nagradu," rekao je on ,priznavši da njegova majka nije bila  baš tako sretna kada je videla kako golog Apolona unose u kuću i da mu je govorila da donosi sebi nesreću.

Statua atletski građenog Apolona, koji stoji uspravno na dve mišićave noge,  s jednom rukom pruženom i dlanom okrenutom nagore je zeleno braon boje. Apolonova kosa je kovrdžava, pogled ozbiljan, a u jednom oku mu je zenica od plavog kamena, dok u drugom ona nedostaje.

Ribar je rekao da je jedan prst odrezao Apolonu da ga odnese  ekspertu za metal kako bi proverio da statua nije slučajno od zlata. Njegov brat je krišom odsekao drugi prst, radi slične provere.

Međutim članovi porodice, pripadnici Hamasa, ubrzo su preuzeli statuu, nakon što se pojavila na Ibeju, uz poruku da kupac može da dođe i uzme je u Gazi.  To bi se međutim teškoostvarilo, jer je Gaza pod blokadom i Izrael i Egipat pomno kontrolišu  pristup osiromašenom području sa 1,8 miliona stanovnika.

Nejasno je ostalo da li se neko javio, pre nego što je statuu policija Hamasa "pritvorila".

Zvaničnici u Ministarstvu turizma u Gazi rekli su Rojtersu da Apolona neće izložiti dok se ne istraži ko je pokušao da ga proda.

Direktor odeljenja za arheologiju u ministarstvu Ahmed al Barš obećao je ipak da će ribar Grab dobiti nagradu kada se slučaj reši.  On je rekao da su međunarodne institucije ponudile pomoć za restauraciju statue, a da muzej u Ženevi i Luvr u Parizu žele da je iznajmne.

On tvrdi da je statua nađena u moru, dok ekspert Taragon smatra da je važno da se sazna gde je zapravo nađena.

Ispod peska u pojasu Gaze,  kojim su vladali drevni Egipćani, Filistejci, Rimljani, Vizantija i krstaši, leži oko 5.000 godina istorije, ali lokalni arheolozi nisu baš vični naučnim iskopavanjima i mnoga mesta su dalje zakopana. Taragon smatra da stutua Apolona sigurno nije bila izolovana i da bi možda mogla biti samo vrh istorijskog ledenog brega.

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image