• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Povlačenje iz Iraka - polako i oprezno

Povlačenje američkih vojnika iz Iraka biće masivan poduhvat koji će morati da se izvede polako i oprezno, ocenili su američki vojni zvaničnici.

Povlačenje američkih vojnika iz Iraka biće masivan poduhvat koji će morati da se izvede polako i oprezno, ocenili su američki vojni zvaničnici.

Zvaničnici smatraju da će za povlačenje polovine američkih vojnika sa severa Iraka biti potrebno čak 18 meseci, a trajanje povlačnja zavisiće najviše od stepena nasilja u zemlji.

Američki sekretar za odbranu Robert Gejts je podsetio da je vojnicima bilo potrebno godinu dana da se povuku iz Kuvajta devedesetih godina, i to "u dobrim uslovima", uz pristup svim lukama i aerodromima.

"Nisu u pitanju samo vojnici, već tone opreme koja je vlasništvo američke vlade... To je masivan logistički poduhvat", rekao je Gejts u petak, 13. jula, u Pentagonu.

Upitan o tempu povlačenja, načelnik združenog štaba americke vojske general Piter Pejs je rekao da bi mesečno mogla da se povlači po jedna brigada iz Iraka.

On je ukazao i da je sposobnost iračkih snaga da kontrolišu bezbednost u svojoj zemlji drastično opala poslednjih meseci - sa 10 iračkih bataljona u martu ma šest, koliko ih ima danas.

Komandant američke vojske u svernom Iraku general Bendžamin Mikson je, takodje, govorio o teškoćama povlačenja vojnika SAD iz Iraka.

On je rekao da je pod njegovom komandom izmedju pet i šest brigada, koju čini oko 3.500 vojnika, i da će biti potrebno i do 18 meseci da se taj broj prepolovi.

General Miskon je, takodje, rekao da bi bila greška da se povlačenje započne pre januara 2008. godine.

Predstavnički dom američkog Kongresa glasao je u petak za nacrt zakona, prema kojem američke borbene jedinice treba da se povuku iz Iraka najkasnije do 1. aprila 2008. godine.

Predstavnički dom, čiju većinu čine demokrate, glasao je za nacrt zakona sa 223 glasova, dok je protiv bio 201 poslanik.

Predsednik Džordž Buš je ranije već stavio veto na sličan nacrt zakona, koji je predlagao povlačenje 160.000 američkih vojnika iz Iraka.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image