• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Doživotna robija umesto pogubljenja Bugarki

Vrhovni pravosudni savet Libije odlučio je da smrtnu kaznu bugarskim medicinskim sestrama i lekaru preinači u doživotnu robiju koju će osudjenici moći da izdržavaju u svojoj matičnoj zemlji.

Vrhovni pravosudni savet Libije odlučio je da smrtnu kaznu bugarskim medicinskim sestrama i lekaru preinači u doživotnu robiju koju će osudjenici moći da izdržavaju u svojoj matičnoj zemlji.

"Vrhovi savet (libijskih pravosudnih organa) odlučio je da preinači smrtu kaznu u doživotnu robiju", rekao je Frans presu zvanični izvor koji je tražio da ostane anoniman pošto savet još nije izdao zvanično saopštenje.

Osudjenici će moći da izdržavaju kaznu u svojoj zemlji, pošto su Sofija i Tripoli osamdesetih godina sklopili sporazum o ekstradiciji.

Vrhovni savet, koji direktno zavisi od ministarstva pravde, ima moć da preinači ili poništi presudu Vrhovnog suda koji je 11. jula potvrdio smrtnu kaznu bugarskim medicinskim sestrama i palestinskom lekaru koji je nedavno dobio bugarsko državljanstvo.

U presudi se navodi da su oni namerno virusom HIV-a zarazili 438 libijske dece u Bengaziju, drugom najvećem gradu Libije. Od tada je 56 dece umrlo.

Porodice zaražene dece ranije danas su odustale od smrtne kazne za bolničarke i lekara.


Portparol porodica, Idris Laga, rekao je da su one to odlučile nakon što su dobile odštetu od milion dolara po zaraženom detetu. "Odustali smo od smrtne kazne za bolničarke zato što su svi naši zahtevi ispunjeni", rekao je Laga.

Strane agencije su ranije javile i da je 150 porodica, uoči odluke libijskog saveta, već primilo odštetu, u proseku po milion dolara, što je prema izvorima bliskim pregovorima od ključnog zanačaja za odluku tog najvišeg pravosudnog tela u Libiji.

Prema sporazumu, čije je usaglašavanje u završnoj fazi, porodice zaražene dece trebalo bi da dobiju više od 400 miliona dolara.


Fondacija Gadafi, koja je pregovorala sa porodicama i koju vodi sin libijskog lidera Moamera Gadafija, Seif al-Islam Gadafi, navela je da će se novac izdvajati iz specijalnog fonda, koji su 2005. godine ustanovili Tripoli i Sofija, pod okriljem Evropske unije.

Proces protiv šestoro medicinskih radnika izazvao je oštre kritike medjunarodne zajednice i pokrenuo brojne inicijative za ukidanje smrtne predsde. Bugarska, Evropska unija i SAD optužile su Libiju da koristi taj slučaj kao izgovor za vrlo loš zdravstveni sistem u zemlji. Evropska unija, kojoj je Bugarska pristupila u januaru, u medjuvremenu je pokrenula pregrovore sa porodicama kako bi pronašla rešenje.

Libijski Vrhovni sud je prošle nedelje potvrdio smrtnu kaznu za medicinske radnike, ostavivši konačnu odluku Vrhovnom pravosudnom savetu koji je pod kontrolom vlasti i ima ovlašćenja da izmeni kazne ili daje pomilovanja.

(Beta/Na slici: Porodice optuženih čekaju odluku libijskog Vrhovnog pravosudnog saveta Libije)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image