To je odraz duboke podeljenosti među tim južnoameričkim narodom, koje je dugogodišnji lider ostavio iza sebe.

Antivladini demonstranti duvali su u rog i pištaljke i blokirali ulice u prestočkim bogatim istočnim delovima postavljajući barikade od smeća i drugog otpada, što je izazvalo gužve u jutarnjem špicu, ali su siromašne četvrti Karakasa bile tihe.

Ljudi su se svečno stajali u mauzoleju gde se nalaze posmrtni ostaci Čavesa da bi odali poštu borbenom, harizmatičnom lideru koji je transformisao Venecuelu tokom 14-godišnje vladavine.

Njegov naslednik, predsednik Nikolas Maduro organizovao je desetodnevne komemorativne aktivnosti povodom obeležavanja godišnjice smrti Čavesa (58), prenela je agencija AP.

Maduro je nosio svoju predsedničku lentu i mahao je masi, dok se, sa suprugom, vozio u crnoj limuzini na početku parade u čast preminulog lidera.

Paradu je zatim pratio, zajedno sa Čavesovim saveznicima iz regiona - nikaragvanskim predsednikom Danijelom Ortegom i predsednikom Bolivije Evom Moralesom.

Povodom godišnjice smrti prijatelja Čavesa, poznati američki reditelj Oliver Stoun snimio je 50-minutni dokumentarni film "Moj prijatelj Ugo" koji je premijerno prikazan na venecuelanskoj TV stanici "Telesur".

Međutim, rasprostranjeni kriminal, visoka inflacija, nestašice osnovnih namirnica i pogoršanje životnog standarda izazvali su gnev stanovništva prema vladi, naročito među srednjom klasom koju je to naviše pogodilo, navode agencije.

Analitičari kažu da antivladini protesti, u kojima uglavnom učestvuju pripadnici srednje klase, još ne predstavljaju pretnju za vladu Čavesovog naslednka Madura pošto se oslanja na veliku podršku koju je siromašno stanovništvo pružalo njegovom predhodniku Čavesu.