Za vreme službe mogle su se čuti molitve na grčkom, crkvenoslovenskom, gruzijskom, srpskom, arapskom, rumunskom i albanskom jeziku, a službi su prisustvovali, osim patrijaraha i sveštenstva, mnogobrojni vernici, te bugarski carski princ Simeon Drugi i ambasador Rusije u Turskoj.
Učesnici skupa održanog u prethodna tri dana u Istanbulu doneli su odluke o nizu pitanja vezanih za predstojeće održavanje svetog i velikog Sabora pravoslavne crkve, a utvrđen je i princip konsenzusa prilikom donošenja svih odluka kako za vreme Sabora, tako i u toku različitih faza njegove pripreme.
Svepravoslavnim Saborom će predsedavati vaseljenski patrijarh, a predstavnici pravoslavnih autokefalnih crkava sedeće levo i desno od njega. Svaku autokefalnu crkvu na Saboru predstavljaće poglavar i najviše 24 arhijereja, a svaka autokefalna crkva imaće po jedan glas.
Donesena je odluka o formiranju specijalne Međupravoslavne komisije, koju će činiti jedan arhijerej i jedan savetnik iz svake autokefalne crkve, koja će svoj rad početi u septembru ove godine, a završiti do Vaskrsa 2015. godine, objavljeno je na sajtu Ruske pravoslavne crkve.
Zadatak Komisije će biti da ispita niz dokumenata koji će biti pripremljeni za veliki Sabor, kao i po potrebi redakcija tekstova već donesenih dokumenata koji se tiču dnevnog reda velikog Sabora, kao što su pitanje kalendara, porodice, i značenje posta i njegovo poštovanje.
Odlučeno je da se u prvoj polovini 2015. godine sazove predsaborno svepravoslavno savetovanje, sa tim da se zajedno sa svim ostalim razmotrenim dokumentima usvoji dokument o autonomiji u pravoslavnoj crkvi i načinu njenog proglašenja čiji nacrt je već sačinila Međupravoslavna pripremna komisija u decembru 2009. godine.
U slučaju da se postigne konsenzus i povodom tema autokefalnosti u pravoslavnoj crkvi i načinu njenog proglašenja, kao i temama diptiha, one će, takođe, biti predložene za razmatranje na predsabornom svepravoslavnom savetovanju 2015. godine, a zatim i na svepravoslavnom Saboru naredne godine.
Poglavari pravoslavnih crkava su, takođe, donijeli odluku o promeni geografskih granica episkopija osnovanih u Severnoj i Južnoj Americi.
U Kanadi treba da bude formirana posebna episkopija, a druge zemlje, osim SAD, biće uključene u episkopiju Južne Amerike, tako da će na američkom kontinentu delovati tri episkopije - Kanade, SAD i Latinske Amerike.
SVI EKUMENSKI SABORI
*Prvi vaseljenski sabor (Prvi nikejski sabor) - Nikeja 325. godine
- odbačeno arijanstvo i prihvaćen Nikejski simbol vere;
*Drugi vaseljenski sabor ( Prvi konstantinopoljski sabor) - Konstantinopolj 381.
- revidiran Nikejski simbol vere;
*Treći vaseljenski sabor - Efes 431.
- odbačeno nestorijanstvo, Devica Marija proglašena Bogorodicom ili Majkom Božijom.
*Četvrti vaseljenski sabor - Helkedon 451. godine
- odbačeno Evtihijevo učenje o monofizitizmu, razgraničene dve prirode Isusa Krista, usvojen Halkedonski simbol vere;
*Peti vaseljenski sabor (Drugi konstantinopoljski sabor) - Konstantinopolj 553.
- osuđeni arijanstvo, netorijanstvo i monofizitizam kao jeresi;
*Šesti vaseljenski sabor ( Treći konstantinopoljski sabor) - Konstantinopolj 680–681.godine
- odbačen monotelitizam;
*Sedmi vaseljenski sabor (Drugi nikejski sabor) - Nikeja 787 godine,
- vaspostavljeno oObožavanje ikona posle okončćanja prvog ikonoklazma;
*Osmih (ekumenskih) sabora ima dva:
Četvrti carigradski sabor (869.-870.)
– svrgava carigradskog patrijarha Focija. Ovaj sabor priznaje Katolička Crkva, a ne priznaje ga Pravoslavna Crkva.
Četvrti carigradski sabor, (879.-880.)
– vraća u službu Focija kao carigradskog patrijarha te osuđuje izmjene u Nicejsko-carigradskom vjerovanju. Osuda Filioque. Ovaj sabor Katolička Crkva ne priznaje, a priznaju ga Pravoslavne Crkve, premda ga se ne smatraju ekumenskim saborom.
*U nekim Pravoslavnim Crkvama među ekumenske sabore ubraja se i Deveti ekumenski sabor (Peti carigradski sabor) - od 1341. do 1351.
- prihvaćanje hezihazma prema nauku Gregorija Palame, te osuda prozapadnog filozofa Barlaama Kalabrijskog.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina