• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Neizvestan nastavak sudjenja Sadamu

Eskalacija nasilja u Bagdadu sve vise dovodi u pitanje nastavak sudjenja Sadamu Huseinu, jer osim branioca bivseg diktatora i mnogi neutralni pravnici ukazuju da okruzenje u kojem se proces odvija ne garantuje njegovu regularnost.

Eskalacija nasilja u Bagdadu sve vise dovodi u pitanje nastavak sudjenja Sadamu Huseinu, jer osim branioca bivseg diktatora i mnogi neutralni pravnici ukazuju da okruzenje u kojem se proces odvija ne garantuje njegovu regularnost.

Posle ubistva dva advokata "Sadamove grupe", ucestali su i predlozi da se sudjenje izmestu iz Bagdada, a kao moguce lokacije najcesce se pominju kurdska teritorija na severu Iraka, Dubai u Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Kuvajt.

Ujedinjene nacije su nalozile nezavisnu istragu o ubistvu branilaca optuzenih, jer je izvesno da bi neosvetljavanje tih zlocina moglo da ima veliki negativan uticaj na "proces veka", kako se cesto naziva sudjenje Sadamu.

Novo rociste zakazano je za 28. novembar, ali branioci upozoravaju da od toga nece biti nista jer, kako kazu, "bezbednosna situacija u Iraku ne garantuje normalan sudski proces".
"Nema mogucnosti za regularan proces u zemlji u kojoj vlada prava anarhija. A u Bagdadu je danas takvo stanje", izjavio je Sadamov branilac Abdel Hadz Alani, koji zivi u Londonu.

U timu koji brani bivseg irackog diktatora i njegove saradnike je 1.100 advokata, vecinom iz arapskih zemalja, ali ima i onih koji su iz zapadnih zemalja.

Alani je sudjenje nazvao "orkestriranim souom", optuzujuci SAD i aktuelnu iracku vlast da od procesa naprave propagandu kojom ce ucvrstiti svoju poziciju i smiriti nezadovoljne Iracane.
SAD i nedavno izabrana vlada u Bagdadu su protiv "seljenja procesa", tvrdeci da bi to znacilo, pre svega, popustanje pred onima koji ne odustaju od nasilja i otpora stranim snagama.

Protivnici sudjenja u inostranstvu sumnjaju da bi to omogucilo bivsem diktatoru da izbegne smrtnu kaznu, koja je u Iraku predvidjena za dela koja su pripisana Sadamu. On je, izmedju ostalog, optuzen za genocid i progon politickih protivnika.

U slucaju da Sadamovi branioci odbiju da se pojave na nastavku procesa, sudije ce morati da imenuju branice optuzenima, kao sto je to uradjeno u slucaju Slobodana Milosevica, a sto je rezultiralo odlukom svedoka bivseg jugoslovenskog predsednika da odbiju da svedoce.

Alani tvrdi da bi Sadam sigurno odbio da prihvati nametnutog advokata, sto je ucinio i Milosevic.

Sadamovi branioci sada najavljuju da ce prekinuti svaku saradnju sa sudom pred kojim se sudi njihovom klijentu i traze od vlade u Bagdadu i njenih americkih sponzora da preuzmu odgovornost za ubistvo dvojica advokata.

Pocetak procesa Sadamu izazvao je ostre primedbe irackih sunita koji su u velikom broju bojkotovali i nedavne izbore i referendum o ustavu. Za vecinu njih sudjenje je neregularno i predstavlja drasticna primer "pobednicke pravde".

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image