Ovo je prva diskusija na tu temu od 2002. godine, kad je Vatikan ratifikovao međunarodnu konvenciju koja zabranjuje turturu, kao i okrutan, nehuman i degradirajući tretman, prenose agencije ali i drugo pojavljivanje Rimokatoličke crkve pred UN ove godine.

Naime, u januaru je Komitet UN za prava deteta oštro osudio Vatikan što nije učinio dovoljno da suzbije zlostavljanje, ali i zato što je dozvolio sistematsko zataškavanje priče, uprkos javnim obećanjima da će za takve slučajeve imati "nultu toleranciju".

Rimokatolička crkva potresena je serijom skandala, među kojima je zlostavljanje dece od strane sveštenstva, od Irske do SAD i Australije. Stotine sveštenika počinioca takvih nedela su raščinjeni, ali kritičari ocenjuju da su reakcije Vatikana prespore, kao i da nisu uspeli da iskorene ovu pošast.

Kako javlja AP, izaslanik Svete stolice u UN u Ženevi, monsinjor Silvano Tomasi je naglasio da Vatikan (kao država) apsolutno sprovodi Konvenciju UN, ali i podsetio da se nadležnost Svete stolice odnosi isključivo na Vatikan - površine manje od kvadratnog kilometra, sa manje od 1.000 stanovnika.

Obraćajući se na današnjoj uvodnoj sednici Komiteta UN, Tomasi je istakao opredeljenje Vatikana za borbu protiv torture i ključni "glas morala", kroz crkvena učenja.

"Trebalo bi naglasiti, posebno u svetlu mnogih zabuna, da Sveta stolica nema jurisdikciju nad svakim članom Katoličke crkve", istakao je, podsećajući na dužnosti svetovnih vlasti država u kojima crkve postoje: "Državne vlasti su u obavezi da zaštite i, kad je neophodno, krivično gone osobe pod svojom jurisdikcijom."

Borci protiv zlostavljanja osuđuju Vatikan, kao i pojedinačne eparhije, zato što su dozvolili preseljenja zlostavljača u nove parohije, čak i preko granice, u očiglednom pokušaju da zataškaju njihove zločine i sačuvaju ih daleko od "ruke pravde".

"Svrha konvencije je da obezbedi da sve strane preduzmu mere da spreče zloupotrebe. Cilj konvencije je da osigura da ne postoje utočišta za počinioce torture, kao ni okrutnog, nehumanog i degradarijaćeg tretmana", ukazala je članica Komiteta UN protiv torture Felis Gaer, prenosi AFP.

Član Komiteta Džordž Taguši dodao je: "Svi mi znamo da je katolička crkva protiv nasilja. Ipak, vidimo da se slučajevima zlostavljanja dece niko nije bavio decenijama."

AP ističe da su članovi Komiteta UN protiv torture stručnjaci, a ne države, te da bi o Vatikanu trebalo da objave zaključke i preporuke najkasnije 23. maja.

Pojedini advokati koji se bave pitanjem ljudskih prava ukazuju da bi mišljenje Komiteta moglo da pokrene lavinu tužbi protiv sveštonika pedofila. Advokat iz Njujorka Ketrin Galager ističe da bi eventualno mišljenje Komiteta UN da je zlostavljanje u rimokatoličkoj crkvi imalo razmere torture moglo da izazove poplavu tužbi za zlostavljanja u proteklih nekoliko decenija.

AFP podseća da je Vatikan u poslednjih nekoliko godina mnogo aktivniji u istragama optužbi za zlostavljanje i da je obećao "nultu toleranciju" za počinioce, ali da se suočava sa hiljadama zaostalih slučajeva, dok je pod kritikama da ne čini dovoljno na kažnjavanju počinioca i onih koji su zataškavali.