Posada je sastavljena od jednog Rusa, jednog Amerikanca i njihovog japanskog komandanta Koičija Vakate, a njihovo prizemljenje prvo je spuštanje jedne svemirske posade otkad su odnosi Rusije i Zapada došli u krizu povodom Ukrajine, prenosi AFP.

Sankcije uvedene Rusiji, navele su ovu zemlju, koja obezbeđuje jedinu vezu za ljude koji idu u orbitalnu laboratoriju, da postavi pitanje koliko joj odgovara nastavak saradnje u svemiru.

Zamenik ruskog premijera Dmitrij Rogozin upozorio je juče da bi Moskva mogla da odbije zahtev Vašingtona da se aktivnost svemirske stanice produži za četiri godine - do 2024. jer planira da se posle 2020. posveti "drugim obećavajućim svemirskim projektima".

Osim toga, Rusija bi mogla da ograniči i izvoz kosmičke opreme u SAD, napirmer mašina RD-180, koje su od ključne važnosti za lansiranje vojnih satelita Pentagona.

Prema proceni ruskog eksperta za kosmička pitanja Vadima Lukaševiča, uskraćivanjem tih mašina američke rakete "atlas V" bi morale da budu prizemljene dve do tri godine.