U istraživanju bez presedana koje je međunarodna jevrejska nevladina organizacija sprovela u 102 zemlje u pokušaju da prvi put uspostavi Globalni indeks stepena i intenziteta antijevrejskih osećanja, zaključeno je da je antisemitizam i dalje i te kako prisutan širom sveta.

Više od četvrtine ispitanika, odnosno 26 odsto njih, odgovorilo je sa "verovatno tačno" na šest ili više od 11 negativnih stereotipa o Jevrejima, a samo 54 odsto ih je uopšte čulo za holokaust.

U Zapadnoj Evropi situacija mnogo bolja, sa 94 odsto ispitanika koji su upoznati sa istorijom, navodi se u saopštenju na sajtu ADL.

Najveća koncentracija ispitanika sa antisemitskim stavovima zabeležena je u bliskoistočnim i severoafričkim zemljama (74 odsto), u ostalim regionima sveta je prosek takvih ispitanika 23 odsto, a u Srbiji - 42 odsto.

U Istočnoj Evropi antisemita u proseku ima 34 odsto, u Zapadnoj Evropi 24 odsto, u supsaharskoj Africi 23, a u Aziji 22 odsto, dok ih je na američkom kontinentu registrovano 19 odsto, a najmanje u Okeaniji - 14 odsto.

Među evropskim zemljama u antisemitskoj kategoriji prednjači Grčka sa 69 odsto antisemitskih ispitanika, dok u nekim zemljama antisemitizma skoro da i nema, kao što su skandinavske i Vijetnam, Laos i Filipini, a i anglofone zemlje imaju mali procenat takvih ispitanika - 13 odsto.

ADL, čije je sedište u Njujorku, koristi indeks sa 11 pitanja kao ključno merilo u istraživanjima o antisemitskim osećanjima u SAD u poslednjih 50 godina.

"Prvi put imamo realan osećaj koliko je antisemitizam danas i dalje prisutan širom sveta", kaže Abraham Foksman, nacionalni direktor ADL.

"Podaci iz Globalnog indeksa čine najsveobuhvatniju procenu do sada o antisemitskim stavovima na globalnom nivou, obuhvativši 102 zemlje i teritorije u sedam glavnih svetskih regiona i oko 88 odsto ukupnog svetskog odraslog stanovništva", istakao je on.

Anketa, čiji su rezultati dostupni na interaktivnom veb sajtu global100.adl.org, pružiće istraživačima, studentima, vladama i javnosti direktan pristup najnovijim podacima o antisemitizmu u svetu i o tome kako se oni razlikuju po verskim, etničkim, nacionalnim i regionalnim kriterijumima.

Na tabeli su zemlje i teritorije rangirane od najmanje do najviše antisemitskih.

"Nivo antisemitizma u nekim zemljama i regionima, čak i tamo gde nema Jevreja, u mnogim primerima je šokantan", kaže Bari Kertis-Lašer iz rukovodstva ADL.

On je izrazio nadu da će rezultati ove ankete "probuditi" vlade, međunarodne institucije i ljude "od savesti" i ukazati im da antisemitizam nije samo ostatak iz prošlosti, već da je i danas prisutan.

Ipak, postoje i veoma ohrabrujući znaci - u većini anglofonih zemalja, procenat antisemitizma je 13 odsto, što je daleko manje od ukupnog proseka, a 28 odsto ispitanika u svetu smatra da nijedan od 11 antisemitskih stereotipa "verovatno nisu tačni", ističe ADL.

Zemlje sa protestantskom većinom generalno imaju najmanji procenat antisemita, u poređenju sa bilo kojom drugom zemljom sa verskom većinom.

Podaci su sakupljani na 96 jezika i dijalekata putem telefona i direktnih razgovora, a odgovarali su na 11 pitanja uključujući klasične stereotipe o moći, lojalnosti, novcu i ponašanju Jevreja.