• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Briselska igra prestola

Izvor Tanjug

Izbori za Evropski parlament su upravo završeni, ali trka za novog predsednika Evropske komisije je tek počela.

Izborni rezultat eleminisao je rivale Žan Klod Junkera, kandidata desnog centra, ali to još ne znači da će ovaj iskusni luksemburški političar automatski naslediti aktuelnog predsednika Žoza Manuela Baroza na čelu Komisije.

Junker je još sinoć, nakon što su preliminarni rezultati pokazali da su evropski naprednjaci koji su ga kandidovali zadržali vodeće mesto u EP, proglasio sebe za novog predsednika.

"Biću predsednik Komisije" ponovio je samouvereno na današnjoj konferenciji za štampu.
Pobeda narodnjaka, međutim, ne znači da je pedesetdevetogodišnji Junker automatski dobio ovaj položaj, jer novog predsednika predlaže Evropski savet, koga čine šefovi država i vlada članica EU.

Prema Lisabonskom sporazumu, Savet mora "da uzme u obzir" rezultate izbora, ali ga oni ne obavezuju.

"Nema tu automatizma", izjavila je uoči izbora nemačka kancelarka Angela Merkel, izbegavajući da odgovori na pitanje da li će predložiti Junkera ako narodnjaci pobede.

Merkelova i ostalih 27 lidera zemalja članica sastaće se sutra uveče u Briselu, ali je predsednik Evropskog saveta Herman van Rompej rekao da je "još rano" da Savet predloži kandidata za Barozovog naslednika.

Junker, koji je 18 godina bio premijer Luksemburga i pet godina vodio evrozonu, ostaje ubeđen da je pobedio.

"Ako neće da me predlože, to je njihov problem, a ne moj", rekao je novinarima danas.

Razlog što mnogi evropski političari ne žele da vide Junkera na čelu Komisije je što on, kao dugogodišnji briselski insajder i majstor zakulisnih igara, oličava sve što birači ne vole u EU.

Oni bi na tom mestu voleli da vide nekog mlađeg, dinamičnijeg i popularnijeg, a kao mogući kandidati pominju se aktuelni premijer Latvije Valdis Dombrovskis ili Finac Jirki Katainen, koji obojica imaju po 43 godine.

Pored toga, reč je i o institucionalnoj borbi unutar EU, jer članovi Saveta jednostavno ne žele da dozvole da im Parlament nametne predsednika EK.

Sada sve zavisi od toga da li će Junker uspeti da dobije podršku ostalih grupacija u Evropskom parlamentu, jer narodnjaci, premda najjači, sa svojih 26 odsto sedišta nisu ni blizu apsolutne većine.

Lider socijaldemokratske grupe Hanes Svoboda saopštio je danas da je spreman da podrži Junkera, u ime načela da novog predsednika Komisije treba da postavi Parlament.

Sa druge strane, u EP nema stroge stranačke discipline, tako da je neizvesno koliko će socijaldemokrata stvarno glasati za Junkera, koji je insistiranjem na oštrim merama štednje tokom svog predsedavanja evrozonom stekao mnogo neprijatelja na levici.

Ono što je izvesno da će hodnici i kabineti u Briselu i evropskim prestonicama još neko vreme biti poprište žestoke bitke koja će se uglavnom odvijati daleko od očiju javnosti.

Uostalom, do novembra, kada će Barozo napustiti kabinet i prepusti petogodišnji mandat nasledniku, ima još dobrih šest meseci.

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image