• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kolumbijci biraju: Santos ili Suluaga

U Kolumbiji se održava drugi krug predsedničkih izbora na kojima će birači odlučivati da li će budući šef države biti i dalje aktuelni predsednik Huan Manuel Santos (62) ili njegov desničarski protivkandidat Oskar Ivan Suluaga (55).

Agencije navode da se tamošnji analitičari ne usuđuju da sa sigurnošću prognoziraju pobednika, dok Rojters ističe da Kolumbijci odlučuju da li će zemlja krenuti ka mirovnim pregovorima sa pobunjenicima marksističkih Revolucionarnih oružanih snaga Kolumbije (Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia, FARC) ili intenzivirati ofanzivu radi okončanja 50-godišnjih borbi.

Suluaga, koji se smatra pristalicom najoštrijih mera prema pobunjenicima, ističe da pobunjenici moraju da obustave sve vojne aktivnosti, optužujući Santosa da nudi nekažnjivost za pobunjenike, koji pet decenija ubijaju i kidnapuju, koji su posejali protivpešadijske mine i nasilno regrutovali maloletnike.

Suluaga smatra da pobunjenici treba da polože oružje isključivo pod uslovima koje postave vlasti, kao i da njihovih liderima treba da se sudi.

FARC je jednostrano proglasila primirje tokom trajanja izbora, od 9. do 30. juna, i poslednje nedelje nije zabeležen nijedan sukob njihovih pripadnika i vladinih snaga.

U pismu Suluagi koje je prenela jedna kolumbijska radio-stanica, jedan od pobunjeničkih lidera Timoleon Himenes istakao je da će FARC obustaviti borbe "protiv neprijateljskih snaga i državne infrastrukture", prenela je agencija RIA Novosti.

FARC je osnovan 1964. godine kao vojno krilo lokalne komunističke partije radi borbe za stvaranje "Nove Kolumbije" - društva socijalne pravde i jednakosti.

U SAD i Evropi te snage se smatraju terorističkom organizacijom i sumnjiče za veze sa narko-mafijom.

Tokom konflikta, najdužeg u istoriji Južne Amerike, poginulo je približno 220.000 ljudi.

Santos, koji je bio ministar odbrane u prethodnoj vladi, po dolasku na čelo države počeo je mirovne pregovore sa FARC usmerene na prekid borbenih dejstava i omogućavanje pobunjenicima koji polože oružje da formiraju sopstvenu političku partiju.

U prvom krugu Santos i Suluaga osvojili su nešto više od 26 i 29 odsto glasova.

Za učešće na izborima registrovano je blizu 33 miliona građana Kolumbije a za bezbednost će brinuti više od 400.000 vojnika i policajaca.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image