Raniji zakon, koji su grupe za zaštitu ljudskih prava ocenjivale "strašnim", ali je bio popularan u stanovništvu Ugande, omogućavao je da se dokazani homoseksualci osude na dožovotnu zatvorsku kaznu.
Ustavni sud ga je 1. avgusta ukinuo zbog formalnih razloga, ali je vlada te afričke zemlje odmah uložila žalbu, dok neki poslanici potpisuju peticiju da bi se taj akt ponovo što pre izglasao.
Homoseksualnost u Ugandi je i dalje ilegalna i podložna zatvorskim sankcijama, ali promocija te seksualne orijentacije više nije kažnjiva i građani više ne moraju homoseksualce da prijavljuju vlastima.
Gej aktivisti su se, uz muziku i smeh, mašući zastavama duginih boja, okupili u botaničkoj bašti na obali jezera Viktorija, svega kilometar od predsedničke palate u Entebeu. Jedan je nosio natpis: "Neki Uganđani su gej, pomirite se s time".
Predsednik Joveri Museveni je svojevremeno potpisao sporni zakon očekujući da će mu doneti podršku na predsedničkim izborim 2016. godine. Analitičari, ipak, smatraju da je on u tajnosti ohrabrio odluku vrhovnog suda, kako ne bi odao utisak da je popustio pod stanim pritiskom.
Homofobija u Ugandi je veoma raširena, pod uticajem hrišćanskih jevanđelista američkog tipa, iz kojih stoji, kako neki smatraju, ideologija konzervativaca iz SAD.
Zvezdu spustili dva mesta na tabeli Evrolige: Evo u čemu je stvar, Partizan se podigao!
Zvezda može do Top4, a kakve su šanse Partizana: Softver izračunao sve o srpskim klubovima u plej-ofu Evrolige!
Ispaljeni američki projektili na Rusiju: Preti velika eskalacija sukoba, Putin zapretio da će gađati Orešnikom
Kad ne smišlja Zvezdine pobede, onda je u Hramu Svetog Save: Sferopulos za MONDO o srpskoj kulturi, istoriji i Beogradu
Sutra Dan žalosti u Srbiji zbog masakra na Cetinju: Doneta odluka na sednici Vlade