Tabane je rekao britanskom  Bi-bi-Siju(BBC) da ga "sa vlasti nije svrgnuo narod, nego oružane snage i to nelegalno."

Dodao je da je prebegao u Južnu Afriku i da se u Lesoto neće vratiti dok god ne bude bio siguran da mu tamo život nije u opasnosti.

Međutim, vojska je kategorički negirala da je izvela puč u subotu, i uverava da je u
prestonici Maseruu samo razoružala policiju, optuženu da je pokušla da naoruža političke partije.

"Nije bilo, niti će biti vojnog udara u Lesotu", rekao je major Ntele Ntoa za južnoafričku televiziju ANN7. "Vojska je razoružala policiju koja se, po informacijama koje je prikupila vojska, pripremala da naoruža neke političke stranke u Lesotu", dodao je on,
prenela je agencija AFP.

Premijer Lesota, Tomas Tabane u subotu je rekao da je svrgnut državnim udarom i da je prebegao u Južnu Afriku.

"Sa vlasti me nije svrgnuo narod, nego oružane snage i to je nelegalno" rekao je Tabane britanskom Bi-bi-siju (BBC).

On je to izjavio nekoliko sati pošto je vojska preuzela kontrolu nad glavnim policijskim štabom u Maseruu.

Agencija AP javlja da je vojska Lesota zauzela dve policijske stanice i da je gradom ođekivala pucnjava. U razmeni vatre između vojske, grupe mladih i policije ranjeni su jedan vojnik i četiri policajca.

Politička napetost raste od juna kada je, u borbi za vlast, premijer Tabane raspustio Parlament da bi izbegao glasanje o poverenju.

Vojska je, javlja AP, prikupila obaveštajne podatke o tome da će policija naoružati frakcije koje bi u ponedeljak učestvovale u demonstracijama jedne od koalicionih stranaka - Kongresa Lesota za demokratiju.

Prva koaliciona vlada bila je formirana 2012, posle izbora kojima je svrgnut Pakalita Mosisili koji je vladao 14 godina, ali koalicija na vlasti je krhka.

Lesoto je preziveo nemire i veliki broj vojnih udara od sticanja nezavisnosti od Velike Britanije 1966.

Ustavna vlast je obnovljena tek 1993, posle sedam godina vojne vladavine. Nasilni protesti i vojna pobuna 1998. došli su posle spornih izbora i vojne intervencije Južne Afrike. Politička stabilnost se vratila posle ustavnih reformi, a parlamentarni izbori su mirno održani 2002. godine.

Lesoto je ustavna monarhija na jugu afričkog kontinenta. Ima oko dva miliona stanovnika i spada među najmanje države u Africi.

Lesoto ima samo jednog suseda - Južnu Afriku, pošto se nalazi usred njene teritorije.