• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Černobiljski generator dobija novi sarkofag

U Kijevu su potpisana dva ugovora o transformaciji atomske centrale u Černobilju u ekološki bezbedan objekat. Prvi ugovor i predvidja izgradnju novog sarkofaga iznad starog koji će biti realizovan za pet godina, a drugi ugovor predvidja izgradnju spremišta za iskorišćeno nuklearno gorivo.

U Kijevu su, u prisustvu predsednika Ukrajine Viktora Juščenka i predsednika Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) Žana Lemijera, potpisana dva ugovora o transformaciji atomske centrale u Černobilju u ekološki bezbedan objekat.

Prvi ugovor izmedju Černobiljske atomske centrale (ČAES) i francuskog konzorcjuma "Novarka" u vrednosti 505 miliona dolara predvidja izgradnju novog sarkofaga iznad starog koji će biti realizovan za pet godina, naveo je ukrajinski list "Strana".

Drugi ugovor potpisan izmedju ČAES i američkog konzorcijuma "Holtec internešenel", vredan 200 miliona dolara i s rokom realizacije od nepune dve i po godine, predvidja izgradnju spremišta za iskorišćeno nuklearno gorivo.

Ukrajina je jedino mesto u svetu gde ogromna količina radioaktivnog otpada leži pod otvorenim nebom i jedina zaštita je slaba betonska pečurka. Prvi put u poslednje dve decenije Ukrajina je dobila šansu da kako treba pokrije još uvek opasan četvrti generator nuklearke u Černobilju.

Na starom sarkofagu, izgradjenom iznad četvrtog nuklearnog generatora koji je eksplodirao 26. aprila 1986. i izazvao dosad najveći mirnodopski nuklearni incident u svetu, pojavile su se pukotine i postoji opasnost od curenja radioaktivnih čestica.

Maksimalni nivo gama-zračenja unutar objekta i danas je iznad 3.000 rentgena na čas.

Niko od naučnika ne može da precizira kakvi se procesi odvijaju unutar reaktora niti šta se dešava sa bezmalo 200 tona nuklearnog goriva koje je sada pokriveno nesigurnim sarkofagom čiji je rok istekao prošle godine, pa bi to moglo da znači da je četvrti generator sada opasniji nego što je bio.

Novi sarkofag, koji će sakriti prvi, predstavljaće slobodnu polukružnu konstrukciju širine 257 metara, visine 105 i dužine 150 metara, ukupne težine 20.000 tona.

Stručnjaci Černobiljskog centra za probleme nuklearne bezbednosti, radioaktivni otpad i radioekologiju ukazuju da je teško dati stoprocentnu garanciju ovom objektu, ali je prema dokumentaciji rok njegove upotrebe oko 100 godina.

Novi objekat će se izgraditi u krugu nuklearke, a zatim će uz pomoć šina biti namaknut preko starog sarkofaga i predstavljaće svojevrsni zaštitni poklopac.

Specifičnost ove konstrukcije je u tome što će u slučaju rušenja starog sarkofaga, izazvanog na primer zemljotresom, sva radioaktivna prašina ostati unutar objekta što je i osnovna zamisao projektanata "sarkofaga-2".

Skoro sve černobiljske projekte u Ukrajini tradicionalno finansiraju medjunarodna zajednica, razni fondovi i banke. Prošlog meseca Evropska banka za obnovu i razvoj je dodelila Ukrajini bespovratnu pomoć od 300 miliona evra.

Ranije je Skupština donatora Černobiljskog fonda odlučila da za finansiranje černobiljskih projekata obezbedi oko milijardu dolara.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image