Poglavar Rimokatoličke crkve je na Papskoj akademiji nauka održao govor za koji su stručnjaci rekli da stavlja tačku na "pseudoteorije" kakve su kreacionizam i inteligentni dizajn, koje je, kako neki tvrde, podsticao njegov prethodnik, papa Benedikt XVI.

Papa Franja je objasnio da ni kreacionizam (Bođje stvaranje sveta za sedam dana), ni teorija "Velikog praska" nisu u suprotnosti sa postojanjem Tvorca, već ga zapravo zahtevaju.

Kada čitamo o nastanku sveta u Knjizi postanja, rizikujemo da zamišljamo Boga kao mađioničara s čarobnim štapićem, koji može sve. Ali, nije tako", rekao je papa Franja.

"On je stvorio ljudska bića i pustio ih da se razvijaju po unutrašnjim zakonima, koje je dao svakome, kako bi mogao da dostigne potpuno ispunjenje", dodao je papa.

"Veliki prasak, za koji danas mislimo da leži u osnovi svega, nije u suprotnosti s delovanjem božanskog Tvorca, već ga čak zahteva. Evolucija nije suprotna stvaranju, jer zahteva stvaranje bića koja će se razvijati", naglasio je papa Franja.

List "Indipendent" navodi da je katolička crkva dugo važila za "antinaučnu instituciju", što je često ilustrovano primerom Galilea Galileja i njegove "jeretičke" teorije da se Zemlja okreće oko Sunca.

Uprkos različitim teološkim gledištima, papa Franje je odao počast svom prethodniku Benediktu XVI, otkrivši njegovu bronzanu bistu u sedištu akademije u Vatikanskim vrtovima.

Pre ovog "kopernikaanskog obrta", papa Franja je imao pregršt drugih za katolike do juče neverovatnih stavova, od ukidanja zvaničnog latinskog, preko razmišljanja o pitanju celibata do do blagog stava prema homoseksualnosti u crkvi.