• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vojska preuzela kontrolu na ulicama Jangona

Stanovništvo u Mjanmaru zabrinuto je da bi prodemokratski protesti mogli da oslabe pošto su vojska i policija preuzele kontrolu na ulicama.

Stanovništvo u Mjanmaru zabrinuto je da bi prodemokratski protesti mogli da oslabe pošto su vojska i policija preuzele kontrolu na ulicama.

Ulice su u jutarnjim satima tihe, a budistički monasi, koji su vodili proteste protiv vojne hunte koja vlada zemljom 45 godina, zatvoreni su iza kapija dva najveća grada - Jangona i Mandalaja, prenele su agencije.

Dodatne vojne snage stigle su tokom noći i učvrstile kontrolu na ulicama. Vojna hunta je za dva dana suzbijanja mirnih antivladinih protesta usmrtila najmanje devet ljudi, a zapadne vlade smatraju da je broj žrtava, verovatno, mnogo veći.

U Mjanmar tokom dana stiže specijalni izaslanik Ujedinjenih nacija Ibrahim Gambari, da bi pokušao da spreči dalje krvoproliće.

Japan je uputio protest Mjanmaru zbog ubistva japanskog fotoreportera u nasilnom suzbijanju protesta i saopštio da će poslati visokog zvaničnika da utiče na vlasti u Mjanmaru.

Japanski ministar spoljnih poslova Masahiko Komura je, u susretu sa ministrom spoljnih poslova Mjanmara Nijan Vinom u sedištu UN, u Njujorku, izrazio protest zbog smrti japanskog fotoreportera Kendži Nagaija.

Nijan Vin je rekao da mu je veoma žao zbog toga i dodao da će se vlada u Mjanmaru ubuduće uzdržavati od nasilja, preneo je neimenovani zvaničnik Ministarstva spoljnih poslova Japana.

Komura je nagovestio mogućnost da bi Japan mogao da uvede neke mere protiv Mjanmara, a japanska agencija Kjodo je javila da Japan razmatra mogućnost opoziva svog ambasadroa iz te zemlje, kao i prekid, ili zamrzavanje, tehničke pomoći Mjanmaru.

Vojna hunta Mjanmara je obustavila, ili ograničila, isporuku pomoći u hrani Ujedinjenih nacija za 500.000 ljudi, uglavnom dece, saopštio je Svetski program za hranu.

Sva kretanja hrane od severnog grada Mandalaja, gde su monasi predvodili proteste 11 dana, su zaustavljena, čime su pogodjene aktivnosti Svetskog programa za hranu u državi Šan i u centralnim delovima zemlje.

Vojna hunta uvela je policijski čas u zemlji i zabranila okupljanja više od pet osoba. Pristup internetu koji je u petak bio ukinut ponovo je uspostavljen.

Protesti u Mjanmaru (bivša Burma), započeli su 19. avgusta pošto je vlada iznenada povećala cenu goriva za 500 odsto.

Demonstranti zahtevaju raspuštanje vojne vlade, poštovanje ljudskih prava i političkih sloboda, otpočinjanje procesa nacionalnog pomirenja i oslobadjanje Aung San Su Ći, dobitnice Nobelove nagrade za mir.

Medjunarodna zajednica osudila je upotrebu nasilja protiv mirnih demonstranata i apelovala na vlasti Mjanmara da se uzdrže od nasilja.

Predsednik SAD Džordž Buš i britanski premijer Gordon Braun ocenili su da je važno da svet nastavi pritisak na vojnu vlast u Mjanmaru.

Oni su pozvali zemlje sveta da nastave da prenose poruku mjanmarskom režimu da se uzdrži od nasilja nad demonstrantima i krene u mirnu tranziciju ka demokratiji, saopšteno je u petak kasno uveče iz Bele kuće, koja je akciju vojnih vlasti u Jangonu nazvala "varvarskom".

Buš je u četvrtak pooštrio sankcije protiv visokih zvaničnika Mjanmara, a u petak je saopšteno i da su sankcije na dobijanje viza SAD uvedene za još oko 40 mjanmarskih zvaničnika i njihovih porodica.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image