• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U Pjongjangu počeo samit dve Koreje

Trodnevni medjukorejski samit, prvi posle sedam godina, počeo je dolaskom južnokorejskog predsednika Ro Mu Hjuna u Pjongjang gde su ga pozdravili severnokorejski gradjani i lider Kim Džong Il.

Trodnevni medjukorejski samit, prvi posle sedam godina, počeo je dolaskom južnokorejskog predsednika Ro Mu Hjuna u Pjongjang gde su ga pozdravili severnokorejski gradjani i lider Kim Džong Il.

Ro je ocenio da je njegova prva poseta komunističkom susedu šansa da se okonča animozitet rodjen nakon podele korejskog polustrva posle Drugog svetskog rata.

Ovo je tek drugi susret dva korejska predsednika - prvi susret se dogodio 2000. kada je Kim Il Sunga, oca sadašnjeg predsednika, posetio južnokorejski predsednik Kim Te Džung.

Roovi kritičari medjutim kažu da je poseta upravljena na domaću politiku i očekuju da neće insistirati na osetljivim pitanjima nuklearnog oružja i kršenja ljudskih prava.

Po dolasku na glavni trg u Pjongjangu, okupljni Severnokorejci su pozdravili predsednika južnog suseda, nakon čega ga je dočekao i Kim.

Pozdrav dvojice predsednika, medjutim, potpuno je suprotan susretu iz 2000. godine. Tada su se dva lidera zajedno vozili u kolima, ali i pevali patriotske pesme zagrljeni i držeći se za ruke.

O poseti takodje nije bilo reči ni u izveštajima severnokorejskih državnih medija.

Ro, kome predsednickci mandat traje još pet meseci, rekao je da će nastojati da iskoristi ovaj samit kako bi nastavio mirovni proces, kao i za eventualno smanjenje oružanih snaga na korejskom poluostrvu na kojem ima oko dva miliona aktivnih vojnika stacioniranih uglavnom oko granice.

Ro je posetu Severnoj Koreji počeo prelaskom granice pešice, preko čuvene 38. paralele.

"Prelazim ovu zabranjenu liniju podele", rekao je Ro i dodao: "Ova linija je delila našu naciju pola veka. Zbog ovog zida, naša nacija je pretrpela tako mnogo bola".

Korejski rat je završen 1953. godine potpisivanjem primirja, ali trajni mirovni sporazum o okončcanju rata za sada nije potpisan. Ro je uoči posete najavio da će nastojati da se primirje zameni trajnim
sporazumom.

Dok je prvi samit vidjen kao prekretnica koja je vodila smanjenuju tenzija, sastanak je praćen znatno manjim reakcijama, uglavnom zbog nejasnog programa sastanka i sumnji da ć Ro biti u
stanju da nešto promeni.

Tome doprinosi i činjenica da se sastanak održava u Pjongnjangu uprkos dogovoru iz 2000. godine da na sledeći samit Kim Džong Il dodje u Seul. Analitičari zbog toga ocenjuju da je samit
pomogao utvrdjivanju legitimiteta Kim Džong Ila.

Analitičari ocenjuju i da bi Južna Koreja mogla da uloži milijarde dolara kako bi pomogla oporavku ruinirane severnokorejske privrede.

"Nameravam da se usredsredim na ostvarivanje suštinskog napretka koji će doneti mir zajedno sa ekonomskim razvojem", rekao je Ro uoči odlaska.

Istraživanja javnog mnenja pokazuju da su gradjani Južne Koreje naklonjeni samitu i eventualnom ujedinjenju, ali da žele da taj proces bude postepen usled strahova o velikim troškovima pripajanja
iznurene severnokrejske privrede.

Kritičari optužuju Roa i da koristi samit kako bi poboljšao poziciju svog liberalnog političkog tabora uoči predsedničkih izbora u decembru.

Samit će trajati do četvrtka, a prvi zvanični razgovori dva lidera će početi u sredu.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image