To je porast od pet odsto u odnosu na period 2007-2010, navodi ova organizacija.

Maloletnici predstavljaju većinu žrtava trgovine ljudima u Africi I na Bliskom Istoku, a u Indiji, Egiptu, Angoli i Peruu čak i 60 odsto svih žrtava, ukazuje ova agencija UN koja objavljuje svoj izveštaj svake dve godine.

U periodu 2003-2006. deca i adolescenti predstavljali su samo 20 odsto od prijavljenih slučajeva trgovine ljudima.

Na svetskom nivou 70 odsto žrtava trgovine su žene, a pre deset godina ih je bilo prema 84 odsto. Ipak, udeo devojčica i adolescentkinja porastao je na 21 odsto dok je pre deset godina bio 10 odsto, a dvojčice čine dve trećine dece - žrtava trgovine ljudima.

Iako je većinom krajnji cilj trgovine ljudima seksualna eksploatacije (53 odsto slučajeva), udeo trgovine za prinudni rad raste, i popeo se sa 32 odsto 2007, na 40 odsto, navodi se u izveštaju.

Postoje i velike regionalne razlike: u Evropi i centralnoj Aziji seksualno iskorišćavanje predstavlja dve trećine slučajeva, dok se drugde u Aziji u većini slučajeva radi o prinudnom radu.

Neki oblici trgovine, kao što je trgovina decom za oružanu borbu, za sitnu delikvenciju ili prisilno prošenje, znatan su problem u nekim oblastima.

Izveštaj zasnovan na podacima koje daje 128 zemlaja dozvoljava da se vidi samo "vrh ledenog brega", navodi UN.

Organizacija je osudila to što u mnogim delovima sveta trgovina ljudima i dalje predstavlja aktivnost s malim rizikom koja je vrlo lukrativna za kriminalce.