Čižov je izrazio uverenje da će ruska strana biti spremna da razgovara sa Austrijom, Mađarskom i Srbijom "o tome šta dalje činiti, i kako izlaziti iz te situacije", preneo je TAS S.
"Ranije sam već pomenuo da se od turskog "čvora" linije gasovoda mogu razvući na različite strane", naveo je ruski diplomata.
Prema rečima Čižova, za sada je rano govoriti o tome ko je izgubio, a ko dobio od odluke da se projekat zatvori.
"Mislim da, prvo, konačni bilans treba praviti kada bude izgrađen alternativni gasovod", rekao je šef ruske misije pri EU, prenosi RIA Novosti.
Prema njegovim rečima, novi gasovod biće postavljen po dnu Crnog mora i izaćiće na površinu na zapadu zemlje, bliže njenom evropskom delu.
"Kada će taj čvor biti izgrađen na turskoj teritoriji, to ne može biti brzo, a videćemo do tada kakva će biti pozicija EU i kakva će biti pozicija zainteresovanih država", rekao je Čižov.
Ruski diplomata je, pritom, optužio SAD da su se "aktivno suprotstavljale realizaciji Južnog toka, naglašavajući da je neophodno da Evropa smanjuje energetsku zavisnost od ruskih isporuka energenata".
"Takva je politika i sadašnje i prethodnih administracija", naveo je on i dodao da SAD, istovremeno, nikada nisu obećali Evropi da će zameniti Rusiju kao izvora energenata.
"Svi ti razgovori o gasu i nafti od škriljaca koji će poteći iz SAD - to su priče za neupućene", rekao je Čižov i dodao da će, čak i ako bude promenjeno američko zakonodavstvo koje ograničava izvoz nafte, izvozne kompanije SAD dozvole koristiti ne na evropskom već na azijskom tržištu, gde su cene gasa za jedan i po put više.
Za Bugarsku je Čižov rekao da se nije preporučila kao pouzdan partner ne samo sa Južnim tokom, već i u nekim drugim projektima.
Prema njegovim rečima, tamo "nije jednostavna politička situacija, menjale su se vlade, neke su ponekad i odlazile zbog razlika povodom energetskih tema".
Čižov je podsetio da zbog pozicije Bugarske nije bio realizovan projekat naftovoda "Burgas-Aleksandropolis", kao i opremanje nove atomske centrale "Belene".
Za Tursku, pak, kaže da je pouzdana i u stanju da donosi samostalne odluke.
"Turska se ponaša prilično samostalno (...) Ne treba zaboraviti da je Turska članica NATO-a i kandidat za članstvo u EU, ali ipak se tursko rukovodstvo ponaša prilično nezavisno, u svakom slučaju mnogo samostalnije, nego - avaj, vlada Bugarske".
Agencije podsećaju da je ruski predsednik Vladimir Putin 1. decembra u ponedeljak tokom posete Turskoj rekao da Rusija u sadašnjim uslovima ne može da nastavi sa realizacijom projekta Južni tok, između ostalog zbog nekonstruktivne pozicije EU.
"Ako Evropa ne želi da ga realizuje, on neće biti realizovan", rekao je Putin.
Istovremeno, radi zadovoljavanja potreba Turske Rusija će izgraditi novi gasovodni sistem.
Teodosić ovakav meč nije imao 14 godina! Navijači Partizana pamte kad je poslednji put imao nula asistencija!
"Obradović više ne računa na njega, Partizan traži drugog igrača": Otkriveno kakvo pojačanje žele crno-beli
Nemačka se priprema za rat sa Rusijom! Napravljen tajni plan, evo kako će postupiti u slučaju eksalacije sukoba
Uspavana Zvezda nije došla na derbi: Protiv Partizana ovakav nemaš šta da tražiš na terenu
Obradović izašao pred Grobare, pa čuo šta mu skandiraju: Podigao prst i tražio samo jedno, pogledajte