• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Novinari najbezbedniji u Evropi

Sloboda štampe je na najvećem nivou na Islandu i u Norveškoj, dok su novinari najugroženiji u Eritreji, Peruu i Meksiku, navodi se u godišnjem izveštaju organizacije Reporteri bez granica (RBZ).

Sloboda štampe je na najvećem nivou na Islandu i u Norveškoj, dok su novinari najugroženiji u Eritreji, Peruu i Meksiku, navodi se u godišnjem izveštaju organizacije Reporteri bez granica (RBZ).

Profesija novinara najbezbednije i najslobodnije se obavlja na Islandu i u Norveškoj, koje dele prvo mesto na rang listi, a najopasnije u Eritreji koja je poslednja.

Žan-Fransoa Žiliar, koji vodi istraživanje, istakao je da se stanje u problematičnim zemljama "ne popravlja".

On podvlači da se praktično na 20 poslednjih mesta rang liste nalaze stalno iste zemlje, medju kojima su Eritreja, Severna Koreja, Mjanmar, Vijetnam i Kuba.

Meksiko je i dalje najopasnija zemlja u obe Amerike, sa osam novinara ubijenih od septembra 2006. do septembra 2007. Ni Peru nije mnogo bezbedniji jer je skoro 100 novinara bilo fizički napadnuto u tom periodu.

Pozitivan pomak je zabeležen u Kolumbiji, dodaje Žiliar, jer u toj zemlji nijedan novinar nije ubijen u navedenom periodu.

Žilijar ukazuje da je mnogo lakše isposlovati poboljšanje stanja prava novinara u manjim zemljama nego u velikim kao što su Kina ili Rusija, koja je na 144. mestu rang liste RBZ, gde ubistvo novinarke Ane Politikovske i dalje ostaje nerazjašnjeno.

U SAD, 48. na listi, zabeleženo je nekoliko slučajeva kršenja slobode štampe, ali razlog tako "niskom plasmanu" je to što je kamerman arapske televizije "Al džazira" i dalje u američkom zatvoru Gvantanamo.

Francuska je na 31. mestu ove liste zbog cenzure medija i zbog pitanja zaštićenosti novinarskih izvora. Italija je 35. na rang listi zbog pretnji mafije novinarima, a Japan na 37. mestu zbog napada nacionalista na novinare.

Srbija na 67. mestu po bezbednosti

Kada je reč o bivšim jugoslovenskim republikama sloboda štampe je najveća u Sloveniji, a najmanja u Srbiji.

Na listi od 169 zemalja koju je ove godine pripremila ova organizacija na osnovu podataka o stanju prava novinara Slovenija zauzima 22. mesto, a Srbija 67.

Izmedju se nalaze sve ostale bivše jugoslovenske republike - BiH (34. mesto), Makedonija (36.), Hrvatska (41.), Crna Gora (59.). Kosovo i Metohija nalaze se na 60. mestu liste kao odvojena celina.

Stanje slobode štampe je, medju zemljama okruženja, najgore u Albaniji koja je na 87. mestu rang liste.

Prvih 14 mesta rang liste Reportera bez granice zauzimaju evropske zemlje.

RBZ, sa sedištem u Parizu, svake godine objavljuje rang listu sa 169 zemalja koja ukazuje na stanje slobode štampe u tim zemljama.

(Agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image