• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dalaj lama u poseti Bušu, Kina negoduje

Američki predsednik Džordž Buš primio je u Beloj kući izbeglog tibetanskog duhovnog vodju dalaj lamu, uprkos oštrim protestima i upozorenjima Kine da će to naštetiti odnosima Pekinga i Vašingtona.

Američki predsednik Džordž Buš primio je u Beloj kući izbeglog tibetanskog duhovnog vodju dalaj lamu, uprkos oštrim protestima i upozorenjima Kine da će to naštetiti odnosima Pekinga i Vašingtona.

Portparol Bele kuće Gordon Džondrou potvrdio je informaciju o susretu Buša i dalaj lame, ali nije želeo da iznosi više detalja.

Dastanak je trebalo da bude održan u prisustvu Bušove supruge Laure, ali ne u Ovalnoj sobi, već u privatnom delu zdanja kako bi se što je moguće više smanjile tenzije sa Pekingom.

Kina je ranije zatražila od SAD da otkažu najavljeni susret predsednika Džordža Buša i dalaj lame i upozorila na opasnosti da će time biti naneta šteta odnosima dve zemlje.

Američki Kongres treba da uruči Zlatnu medalju tibetanskom duhovnom lideru, a toj ceremoniji će prisustvovati i Buš.

Peking je upozorio da će uručivanje medalje i predvidjeni susreti predstavljati "ozbiljno kršenje osnovnih principa medjunarodnih odnosa, vredjanje osećanja Kineza i mešanje u unutrašnje poslove Kine".

"Razumemo zabrinutost Kine", rekao je drugi portparol Bele kuće Toni Frato dodajući, medjutim, da je Buš uvek prisustvovao ceremonijama uručivanja ordenja koje dodeljuje Kongres.

Dodao je i da se Buš ranije više puta sreo sa tibetanskim vrhovnim vodjom i da nema razloga da to ne učini i ovoga puta.

"To je susret sa duhovnim vodjom. To nije susret sa, na primer, šefom države", rekao je Frato.

Kineske vlasti smatraju dalaj lamu za odbeglog političkog protivnika i separatistu koji narušava etničko jedinstvo zemlje. S druge strane, dalaj lama, koji je bio prinudjen da napusti Kinu 1959.
godine, kaže da se bori samo za veću autonomiju Tibeta.

"Ni u kom slučaju ne želimo da uskovitlamo strasti, niti želimo da se Kina oseća da joj neko zabada prst u oko, jer to je zemlja sa kojom u različitim oblastima razvijamo odnose", rekla je sekretarka za štampu Bele kuće Dejna Perino.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image