Od filma za zabavu do surovog "dokumentarca" nije prošlo ni dve decenije, a policajci su već opremljeni sličnim stvarčicama. Od 2012. godine snage za sprovođenje zakona širom SAD su potrošile stotine hiljadda dolara na ručne radare pod nazivom Range-R.
Samo Maršalska služba, koja se pretežno bavi gonjenjem opasnih odbeglih zatvorenika, na njih jepotrošila 180.000 dolara u poslednje dve godine.
Aparat putem radio talasa kroz zidove dobija odziv na petnaestak metara razdaljine, na osnovu kojeg se utvrđuje da li u prostoriji ima "živih". Ova spravica nema "telefonski" displej kao što bi se očekivalo, već je neka vrsta detektora kretanja.
Pobornici tehnološkog progresa i u ovoj sferi kažu da ovakvi uređaji obezbeđuju kritične informacije snagama reda kada se pripremaju da upadnu u neku zgradu i, recimo, spasu taoce.
Ali, baš to brine one koji bi da privatnost ljudi ostane baš to – privatnost i u sopstvenoj kući.
"Ideja da vlast može da šalje signale kroz zidove da bi utvrdila šta je iza njih je problematična", kaže Kristofer Sogojan, tehnolog pri Američkoj uniji građanskih sloboda (American Civil Liberties Union).
Još je problematičnije to federalne agencije tehnologiju koriste tajno, "preskačući" potrebu da traže sudski nalog za takvo delovanje.
Ovo skeniranje domova isplivalo je u javnost u slučaju "Steven Denson protiv države".
Denson, osuđenik za oružanu pljačku, je uhapšen 2014. godine nakon što se nije javljao svom službeniku za uslovno slobodu. Policija je došla na negovu poslednju znanu adresu i dopler-radarom proverila da li je unutra. Pošto je bio, upala je i zatekla ga sa gomilom oružja.
Ali, policija je imala samo nalog za privođenje, ali ne i nalog za pretres stana, zbog čega je Denson pokrenuo postupak pred sudom. Apelacione sudije su odmah izrazile zabrinutost za policijsku zloupotrebu radarske tehnologije.
Upozorili su da "vladina upotreba ovako moćnog alata bez sudskog naloga otvara pitanje suprotnosti sa Četvrtim amandmanom Ustava (osnovana sumnja praćena sudskim nalogom za traženje i hapšenje )".
Još 2001. godine Vrhovni sud je presudio da policija ne može da koristi termalne kamere radi gledanja u kuće osumnjičenih bez sudskog naloga, a odluka iz 2013. je ograničila čak i korišćenje pasa tragača droge na prostor van kuća.
Tom prilikom je sudija Antonin Skalija napisao da je sama suština Četvrtog amandmana "pravo čoveka da se povuče u svoj dom i tamo bude slobodan od bezrazložnog upada države".
Pošto se ručni radari koristi već nekoliko godina, i oni se mogu upotrebiti kao argument u polemici o policijskoj militarizaciji koja je aktuelna posle zlosrećnih događaja u vezi sa pobunom građana u Fergusonu.
Militarizacija je prava reč, jer oprema je originalno vojna, osmišljena je za američke trupe u Avganistanu i Iraku, a ne za policijsku upotrebu "kod kuće"
Kao što primećuje Haqni Fakuri, advokat Fondacije Elektronska granica (Electronic Frontier Foundation), "problem nije što policija ima radare i tehnologiju, već kako je koristi i koja je zaštita (građana) od toga".
Od najave DARPA je prošlo već sedam godina. Imate li osećaj da vas neko posmatra?
Sa Bolombojem je druga priča! Vojnik Zvezde se vratio, a jedan važan detalj može da "pogura" tim do plej-ofa
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Partizan je u problemu, a postoji samo jedno rešenje: Prvi ispit je pao, vreme je za popravni!
Ovo je trudna verenica ubijenog Nikole iz Kaluđerice: Napadači pucali kroz prozor, čula se vriska i škripa guma
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu