• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Gadafi: Nagazne mine - potreba slabih država

Libijski lider Moamer Gadafi branio je pravo "slabih država" na upotrebu nagaznih mina, i istakao da sporazum kojim se zabranjuje njihovo korišćenje treba da bude izmenjen ili odbačen.

Libijski lider Moamer Gadafi branio je pravo "slabih država" na upotrebu nagaznih mina, i istakao da sporazum kojim se zabranjuje njihovo korišćenje treba da bude izmenjen ili odbačen.

"Moćnim državama nagazne mine nisu potrebne kako bi se odbranile. Mine su sredstvo samoodbrane slabih država", rekao je Gadafi, čija je zemlja, ovog meseca, izabrana za nestalnu članicu Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija.

Osamdeset odsto država potpisalo je 1997. godine sporazum o zabrani upotrebe nagaznih mina. Libija, zajedno sa još 37 zemalja, medju kojima su Sjedinjene Američke Države, Kina i Rusija nije potpisala taj sporazum, navela je agencija Rojters.

Gadafi je rekao da podržava neke delove tog sporazuma, kao što je uklanjanje svih mina tamo gde je vojna situacija, koja je zahtevala njihovo postavljanje, okončana.

Delovi tog sporazuma, koji ne mogu da budu prihvaćeni prema rečima Gadafija, su kompletna zabrana proizvodnje i upotreba nagaznih mina, kao i uništavanje njihovih zaliha.

"Ukoliko ovo jednostavno odbrambeno sredstvo bude zabranjeno, kako žrtve agresije, koje ne poseduju nikakvo efektivno ofanzivno ili defanzivno naoružanje, mogu da se odbrane od jačeg neprijatelja, koji je u stanju da predje njihovu granicu i okupira im zemlju", upitao je libijski predsednik.

"Zabrana nagaznih mina, poslednjeg i najslabijeg sredstva za odbranu sopstvene zemlje, znači osuditi slabe narode na kapitulaciju. To znači da oni nemaju načina da se odbrane osim toljagama, sekirama i noževima", rekao je Gadafi.

Ukoliko svet zaista želi da zaštiti čovečanstvo, treba da zabrani proizvodnju i posedovanje oružja za masovno uništenje, poručio je libijski lider.

Nedavni izbor Libije u Savet bezbednosti UN izazvao je najviše kontroverzi, jer je ta država, zbog umešanosti u teroristički napad na putnički avion iznad škotskog grada Lokerbija 1988. godine, u kojem je poginulo 270 ljudi, čak sedam godina bila izložena oštrim medjunarodnim sankcijama.

Sankcije Libiji suspendovane su 1999. godine, a konačno ukinute četiri godine kasnije, posle pristanka vlasti u Tripoliju da porodicama žrtava isplate oko 2,7 milijardi dolara obeštećenja, nakon čega je došlo do ozbiljnog napretka u odnosima te zemlje i Zapada.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image