U požaru u naselju na gradilištu u Rusiji, pored šest poginulih, prošle noći su povređena još tri radnika iz Srbije, izjavio je danas Agenciji Beta ambasador Srbije u Moskvi, Slavenko Terzić.
Prema nezvaničnim informacijama koje je objavio LifeNews.ru a preneo Telegraf.rs, stradali su: Miroslav Arsić, rođen 1986. godine; Branislav Arsić, rođen 1993. godine; Čedo Bogunović. rođen 1959. godine; Dragan Marjanović, rođen 1966. godine, Mirko Magijević, rođen 1993. godine i Slaviša Kadić, rođen 1960. godine.
Požar je izbio u mobilnom naselju na gradilištu koje se bavi naftno-gasnim poslovima kod grada Salehard na oko 3.000 kilometara od Moskve , rekao je Terzić Radiju Slobodna Evropa.
On je naveo da Ministarstvo za vanredne situacije tvrdi da su radnici hospitalizovani i da im životi nisu u opasnosti.
Srpski mediji su danas javili da je požar izbio sinoć, da je u njemu prema nezvaničnim podacima nastradalo osam osoba, a da je u trenutku izbijanja požara na gradilištu bio veliki broj radnika iz Srbije koji su otišli u Rusiju preko hrvatske firme Velestroj.
Analiza uzroka nesreće još je u toku, a na mesto požara večeras putuje konzul Srbije u Rusiji, Milan Živković.
Prema navodima lista "Blic", u požaru je izgoreo smeštajni blok sa oko 80 soba, a radi se o montažnim barakama u kojima su spavali radnici iz Srbije, Kirgistana, Rusije i Belorusije.
List piše da se uzrok još ne zna, ali da se prema njegovim informacijama sa lica mesta najverovatnije zapalila prostorija u kojima su zaposleni sušili odeću.
"Bezbednosne procedure u kolektivnom smeštaju se ne poštuju. U prostoriji od 12 kvadrata ponekad boravi po četiri ili čak šest radnika. Opasnost je još veća zbog činjenice da zaposleni, koji čitav dan provedu na temperaturama od 30 stepeni ispod nule, u barakama ne gase grejalice čak ni kada krenu na spavanje", kaže za "Blic" radnik "Velestroja" koji je prošle godine boravio na jednom od gradilišta u Jamalskoj oblasti.
Desetine soba su potpuno izgorele, pa su radnici ostali bez ličnih stvari, dokumenata i telefona. Porodice srpskih državljana i dalje pokušavaju da stupe u kontakt sa njima, a komunikacija Beograda i Jamala dodatno je otežana jer je u ovoj oblasti signal veoma slab.
"Čuo sam da su ljudi iskakali iz kreveta polugoli i bežali napolje. U opštem metežu, zaboravljali su u sobama mobilne telefone. Pokušavam da stupim u kontakt sa kolegama, ali nema odgovora", kaže jedan radnik iz Srbije.
Firma "Velestroj" već godinama šalje zavarivače, bravare i radnike sličnih profila na rad u Rusiju. Obim posla je tokom poslednjih meseci znatno manji, usled sankcija nametnutih zbog krize na istoku Ukrajine.
"Nekada smo zarađivali po šest dolara na sat, a sada je zarada smanjena za 30 odsto. Ima i onih koji odlaze u Sibir za četiri dolara po satu, što je jedva nešto više od 400 dinara. Za 12-časovni rad na izuzetno niskim temperaturama, bez ijednog slobodnog dana i gotovo bez kontakta sa porodicom, to je veoma malo", kaže radnik "Velestroja".
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji
Sloboda Mićalović napadnuta na parkingu: Evo kako je poznata glumica završila u Urgentnom centru