"Mi smo srećni i zahvalni što ponovo postoji jevrejski život u Nemačkoj", rekla je Merkelova u Berlinu i time reagovala na zabrinutost izraelskog šefa vlade Benjamina Netanijahua za poziciju Jevreja u Evropi, pre svega u Francuskoj i njegove pozive da se Jevreji sele u Izrael.

"Savezna, pokrajinske vlade i svi odgovorni će činiti sve da sigurnost jevrejskih objekata i građana jevrejskog porekla bude obezbeđena....mi izuzetno želimo da sa Jevrejima, koji su danas u Nemačkoj, i dalje dobro i zajedno živimo...", rekla je Merkelova.+

EGZODUS NIJE REŠENJE

Bivša predsednica Centralnog saveta Jevreja Šarlote Knobloh ocenila je da islamski terorizam ne preti samo Jevrejima već "celokupnoj evropskoj demokratiji" i zahtevala da i Izrael mora imati interes za jednu jaču dijasporu.

"Egzodus nije rešenje", rekla je Knobloh, jedna od onih, koji su preživeli holokaust.

Predsednik Centralnog saveta Jevreja u Nemačkoj Jozef Šuster pozvao je nemačke institucije na više budnosti i opreza i da još jednom provere svoje sigurnosne mere.

Kada je reč o Jevrejima u Nemačkoj, oni su, naročito prošlog leta, ukazivali na porast antisemitizma.

Eli Gampel, otac jedinog jevrejskog dečaka u IXa razredu lindzebrške gimnazije, poznatom po neslavnim postupcima fašističkog pozdravljanja u svakodnevnoj komunikaciji, rekao je da su te parole rastužile i uvredile njegovog sina i da je, osim toga, bilo i perfidnih postupaka.

"Neko je mom sinu na kapuljači zakačio "stiker" NPD - a i to, premda je svako u razredu znao da je on Jevrejin", rekao je Gampel.

Nacionaldemokratska partija (NPD) Nemačke je ekstremno desna i neonacistička strtanka o čijoj sudskoj zabrani se u zemlji već duže "lome koplja".

Kada je reč o jevrejskom životu u Nemačkoj, tabliod "Bild" je pisao da se svih deset jevrejskih škola i dvadeset vrtića u Nemačkoj nalaze pod stalnom policijskom kontrolom.

"Naoružani automatskom puškom nadgledaju policajci jevrejsku "Talmund-tora školu" u Hamburgu. Oni to rade iz straha od antisemitističkih napada i prema instrukcijama sigurnosnih službi nemačkih pokrajina", pisao je tabliod prošle jeseni, navodeći policija čuva i oko 60 jevrejskih objekata u Berlinu -muzeja i sinagoga.

Nemački mediji pišu o tužnoj jevrejskoj svakodnevnici u Nemačkoj i navode da je to scenariji koji bi ih, 69 godina posle nacizma, morao da postidi.

Kada je reč o nemačko-izraelskim odnosima, obeleženim tragedijom Drugog svetskog rata i zločinima faštičke Nemačke nad Jeverjima, mnogi nemački političari su poslednjih decenija intenzivno radili na pomirenju, unapređenju saradnje i podršci bliskoistočnom mirovnom procesu.

Među onim nemačkim političarima koji su zaslužni za prijateljske i dobre odnose Nemačke i Izraela, najčešće se navodi pokojni nemački predsednik Johanes Rau, koji je kao prvi nemački političar na nemačkom jeziku održao govor u Knesetu.

Aktuelni kancelar Merkel, takođe, važi za prijatelja Izraela i ona je bila prvi šef nemačke vlade, koja je govorila u Knesetu, pre nekoliko godina, povodom 60.godišnjice osnivanja Izraela.