• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Godišnjica ubistva Jicaka Rabina

Izraelski lideri su na vojnom groblju, na Brdu Hercl u Jerusalimu, obeležili 12- godišnjicu ubistva izraelskog premijera Jicaka Rabina, koga je ubio religiozni jevrejski ultranacionalista, protivnik mirovne politike Rabinove vlade.

Izraelski lideri su na vojnom groblju, na Brdu Hercl u Jerusalimu, obeležili 12- godišnjicu ubistva izraelskog premijera Jicaka Rabina, koga je ubio religiozni jevrejski ultranacionalista, protivnik mirovne politike Rabinove vlade.

Ubica Jigal Amir, koji služi doživotnu kaznu, ispalio je tri metka u Rabinova ledja, posle mitinga za mir, održanog na glavnom gradskom trgu u Tel Avivu, 4. novembra 1995. godine.

Državna ceremonija povodom godišnjice ubistva održava se po hebrejskom kalendaru, a predvidjena je i godišnja komemoracija za 3. novembar, na mestu ubistva u Tel Avivu, kraj trga koji nosi Rabinovo ime.
Nakon ceremonije na groblju, održana je specijalna komemorativna sednica Kneseta (parlamenta).

Izraelski premijer Ehud Olmert izjavio je da " težnja Izraela ka miru ne može biti zaustavljena mecima podlog ubice". Predsednik Izraela Šimon Peres, koji je bi šef diplomatije u Rabinovoj vladi, rekao je da Amir nije uspeo da ostvari svoj cilj zaustavljanja mirovnog procesa s Palestincima koji se upravo obnavlja.

"Bili smo jak narod, ostajemo jak narod, jači od svakog šoka ili krize," rekao je Peres koji je otišao s mitinga nekoliko minuta pre Rabina. Amir je u istrazi kazao da je odlučio da ne ubije Peresa jer on bio samo njegova druga meta.

Ubistvo Rabina je najveća trauma u istoriji Izraela. Dogodilo se u jeku napetosti izmedju takozvanih jastrebova i golubova na izraelskoj političkoj sceni, podstaknutoj potpisivanjem privremenog mirovnog sporazuma s palestinskim liderom Jaserom Arafatom u Beloj kući, septembra 1993. godine.

I dok su golubovi i pristalice politike centra pozdravili sporazum, kao put do mira s Palestincima, jastrebovi, uključjući nacionaliste i religiozne Jevreje, su bili protiv predaje delova Zapadne obale za mir s Palestincima jer smatraju da na to područje imaju bogom dano pravo.

U mesecima i nedeljima pre ubistva česte su bile demonstracije protiv Rabina i njegove vlade, uz huškanje na nasilje i povike "Smrt Rabinu". Amir nikada nije porekao šta je učinio i nije se pokajao, a ultrancionalisti su nedavno poveli kampanju za njegovo pomilovanje.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image