Kao rezultat mehanizama saradnje sa drugim zemljama i uvoza brojnih proizvoda, Venecuela je, međutim, ostala bez 24 milijarde dolara naftnih prihoda u 2014, iako tačna cifra nije poznata jer državna naftna kompanija Petroleos de Venecuela (PDVSA) i vlada u Karakasu nisu objavili sve podatke.
Činjenica da Venecuela drži najveće potvrđene rezerve sirove nafte u svetu ubedila je investitore da Karakas može da priušti servisiranje svojih dugovanja. To poverenje je, ipak, sve slabije u svetlu pada cena nafte i kolapsa državnog ekonomskog modela, zbog čega su cene državnih dolarskih obveznica pale na nivoe koje se tradicionalno povezuju sa bankrotom.
Analitičari veruju da će PDVSA imati velike teškoće u prikupljanju dovoljno prihoda za ispunjenje obaveza, budući da je kompanija smanjila ulaganja u proizvodnju.
Venecuela praktikuje da subvencioniše cenu benzina za domaću potrošnju do te mere da gorivo košta manje od troškova njegove prozivodnje, a pakt o razmeni robe trampom (barter aranžman) sa Kubom (i joše nekim okolnim zemljama), koji obuhvata naftu, takođe dovodi do toga da venecuelanska vlada beleži niske prihode od prodaje tog energenta.
Kina je od 2007. pozajmila Venecueli više od 50 milijardi dolara, koje Karakas treba da otplati kroz isporuku nafte i naftnih derivata. Gotovo polovina tih kredita je otplaćena, uključujući oko 14,5 milijardi dolara vredne naftne isporuke iz 2014, navodi Rojters.
Venecuela i Kina dogovorile su izmenu uslova sporazuma o otplati duga u prošlogodišnjem četvrtom kvartalu, prema kojoj Karakas šalje manje barela nafte Pekingu. Ipak, revizija tog sporazuma i izmene sporazuma sa Kubom dovele su do nezivesnosti oko toga koliko je Venecuela zapravo prikupila novca prodajom nafte u poslednjim mesecima.
SVIMA POVEĆANJE PLATE ZA 30 ODSTO
Situacija u Venecueli je toliko dramatična da vlast pokušava sa očajničkim potezima. Predsednik Venecuele Nikolas Maduro povećao je minimalne zarade u svojoj zemlji za 30 odsto, kako bi pomogao radnicima pogođenim najvećom stopom inflacije na svetu.
Maduro je sinoć na Prvomajskom okupljanju u Karakasu najavio da povećava minimalne plate i penzije za 30 odsto, a obećao je da će povećati primanja i za državne službenike i pripadnike vojske, prenela je agencija AP.
Sa povećanjem od 15 odsto u januaru, minimalna plata u Venecueli sada iznosi oko 6.700 bolivara mesečno. Prema zvaničnom kursu, to je čak 1.000 dolara, ali prema crnom kursu, prema kojem se uglavnom formiraju cene, to iznosi 25 dolara.
Ekonomisti ističu da će novo povećanje minimalne plate samo pokriti gubitke od visoke inflacije, koja zajedno sa opštom nestašicom namirnica značajno otežava život građana Venecuele, čija je privreda veoma zavisna od izvoza nafte.
Ta južnoamericka zemlja je prošle godine zabeležila stopu inflacije od čak 69 odsto, što je bila najviša stopa u svetu za 2014. godinu.
Vezenkov zabija nož u leđa Bugarima: Bomba u Eurobasket 2025, MVP Evrolige menja reprezentaciju?
Priveden bivši košarkaš Partizana i reprezentacije: Optužen za nasilje u porodici!
Mondo ukrštenica za 23. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Zašto je Emir Kusturica promenio veru i postao Nemanja? Prozvali ga izdajnikom, a zbog istine su zanemeli svi
Bomba - Endi Marej novi trener Novaka Đokovića! Ceo svet ostao u šoku zbog odluke najvećeg svih vremena!