"Imao je impresivan intelekt i nepokolebljivu radoznalost za osnovne biološke i hemijske procese koji su temelj života", navodi se u saopštenju Univerziteta u Kaliforniji gde je Rouz radio kao istraživač.
Svaka ljudska ćelija sadrži oko 100.000 različitih proteina koji, između ostalog, utiču na brznu hemijske reakcije i deluju kao signali.
Rouz je zajedno s Izraelcima Aronom Čikanoverom i Avramom Herškom osvojio Nobelovu nagradu za otkriće načina na koji biljne i životinjske ćelije obeleže stare i oštećene proteine molekulom "poljubac smrti". Proteini zatim budu isečeni na komade.
Time se regulišu ključni procesi kao što su deobe ćelija, popravka DNK, kontrola kvaliteta novih proteina, kao i imunitet, navedeno je u objašnjenju Švedske kraljevske akademije nauka.
Rouz je rođen u Njujorku 16. jula 1926. godine i proveo je veći deo svoje karijere kao istraživač u Filadelfiji, gde je obavljao posao za koji je nagrađen Nobelovom nagradom.
"Nikada mu nije bilo dovoljno da uživa u slavi svojih dostignuća i uvek je bio željan da nastavi sa novim otkrićima", rekao je profesor hemije Džejms Novik.
Umro nobelovac Irvin Rouz
Biohemičar Irvin Rouz, dobitnik Nobelove nagrade za hemiju za otkriće načina na koji ćelije uništavaju neželjene proteine, preminuo je u 88. godini.
"Zašto navijači Crvene zvezde to rade?": NBA as tražio objašnjenje, jedan detalj mu nije jasan
Vezenkov zabija nož u leđa Bugarima: Bomba u Eurobasket 2025, MVP Evrolige menja reprezentaciju?
Priveden bivši košarkaš Partizana i reprezentacije: Optužen za nasilje u porodici!
Mondo ukrštenica za 23. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Zašto je Emir Kusturica promenio veru i postao Nemanja? Prozvali ga izdajnikom, a zbog istine su zanemeli svi