Bašira je na aerodromu dočekalo nekoliko stotina oduševljenih pristalica, od kojih su neki uzvikivali "Bog je veliki", dok su drugi plakali od sreće.
Predsednik je po izlasku iz aviona podigao štap u vis i mahnuo okupljenima, prenela je agencija AP.
Sud u Južnoj Africi je odlučio da Bašir, koji je u Johanesburgu učestvovao na samitu Afričke unije, treba da bude uhapšen po zahtevu Međunarodnog krivičnog suda.
Konačan odluka suda je, međutim, doneta nakon što je sudanski predsednik napustio Južnu Afriku.
Pristalice Bašira nosili su postere na kojima je pisalo "Lav Afrike", kao i one na kojima je sudanski predsednik prikazan kako u vojnoj uniformi nosi kovčeg na kom piše "Međunarodni krivični sud do večnog odredišta".
SAD su saopštile da su razočarane što Južna Afrika nije reagovala po pitanju sprečavanja sudanskog predsednika Omara al-Bašira da napusti Johanesburg.
Portparol Stejt departmenta Džef Ratke nije, na konferenciji za novinare, rekao da je Južna Afrika trebalo da uhapsi Bašira, ali je istakao da je "očigledno, neka akcija trebalo da bude preduzeta", prenela je agencija Rojters.
Zamenik glavnog tužioca Međunarodnog krivičnog suda rekao je da je taj sud razočaran, jer južnoafričke vlasti nisu uhapsile sudanskog predsednika.
"Naš stav je uvek bio da je obaveza Južne Afrike jasna i nedvosmislena. Imala je obavezu da ga uhapsi", rekao je Džejms Stjuart za agenciju AFP.
Stjuart, zamenik glavnog tužioca Fatua Bensude, dodao je da će ovaj slučaj "na kraju možda ojačati sud, koji se neće povući kao što neki možda misle".
Bašir je optužen za ratne zločine, zločine protiv čovečnosti i genocide tokom sukoba u Darfuru.
Prema podacima Ujedinjenih nacija, oko 400.000 ljudi je poginulo, a više od dva miliona napustilo domove od 2003. godine, kada su pobunjenici započeli oružanu pobunu.
U međuvremenu, generalni sekretar Ujedinjenih nacija Ban Ki-mun rekao je da nalog za hapšenje Bašira shvata veoma ozbiljno i da ga moraju sprovesti zemlje potpisnice statuta Haškog suda.
Kako navode agencije, u noti koju je vlada objavila 5. juna, južnoafrički ministar spoljnih poslova Maite Nkoana-Mašabane, potpisao je sporazum o dodeli diplomatskog imuniteta delegatima koji učestvuju na samitu Afričke unije u Johanesburgu.
Bašir je 2. juna položio zakletvu za novi petogodišnji predsednički mandat, posle izbora koji su obeležili slab odziv birača i bojkot opozicije.
Omar al-Bašir vlada Sudanom od 1989. kada je taj položaj preuzeo posle državnog udara.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!
Kakav debakl Hrvatske u košarci, i to od Bosne! Odlazak na Eurobasket će biti nemoguća misija