"Mogli bismo da podnesemo ostavku, ali bismo sarađivali s onima koji bi preuzeli vlast od nas", rekao je Varufakis u intervjuu jednom radiju.

Grčki ministar je ocenio da "presuda" naroda mora da se poštuje ali je istakao da "još ništa nije gotovo" i da će pregovori s kreditorima biti nastavljeni posle referenduma.

"Ja nisam premijer koji ostaje na funkciji bez obzira na sve", rekao je nedavno predsednik vlade Aleksis Ciprasodgovarajući na pitanje o eventualnoj ostavci.

Po poslednjoj anketi, oko 46 odsto Grka namerava da na referendumu odbije ponudu kreditora, ali je pre dva dana to najavilo 57 odsto.

Varufakis je u drugom današnjem intervjuu, za televiziju Blumberg, rekao da će podneti ostavku ako na referendumu prevagne "Da" za predlog poverilaca.

Na pitanje o tome da li će u tom slučaju on idućeg ponedeljka biti ministar, Varufakis je rekao: "Neću".

On je takođe rekao da ne bi potpisao sporazum s poveriocima, ako njime ne bi bilo obuhvaćeno restrukturiranje duga Grečke.

Poverioci tretiraju Grčku kao "dužničku koloniju" koja nema nikakva prava, rekao je Varufakis.

On očekuje da će na referendumu većina građana biti za "Ne" predlogu poverilaca, te je rekao da će i on, i premijer Aleksis Cipras i idućeg ponedeljka biti na svojim dužnostima da bi "iskovali uzajamno koristan sporazum sa Evropom".

REZULTAT REFERENDUMA VEOMA NEIZVESAN

Rezultat referenduma koji je za nedelju najavljen u Grčkoj o predlogu stranih kreditora prilično je neizvestan s obzirom na to da je broj Grka koji nameravaju da u nedelju zaokruže "da" gotovo izjednačen sa brojem glasača opredeljenih za "ne", mada su ovi prvi u blagoj prednosti, pokazuje najnovija anketa.

Prema rezultatima istraživanja javnog mnjenja koje je jutros objavio sajt euro2day.gr, 47 odsto Grka planira da u glasačku kutiju ubaci listić za zaokruženim "da" pošto smatraju da njihova zemlja mora da ostane u evrozoni po svaku cenu, prenosi britanski list "Gardijan".

S druge strane, 43 odsto ispitanika, među kojima veliku većinu čine pristalice vladajuće levičarske partije Siriza, kažu da će podržati vladin poziv i na biralištima dati negativan odgovor čime će odbaciti strogu štednju koju Grčkoj nameću strani kreditori.

Ove brojke su, međutim, daleko od sigurnih budući da margina greške uzorkovanja iznosi 3,1 odsto, a uz to Grci imaju na raspolaganju tri dana da se predomisle.

RENCI: ITALIJA IMUNA NA GRČKU ZARAZU

Italijanski premijer Mateo Renci izjavio je danas da je Italija zaštićena od "grčke zaraze" i da se ne nalazi na "vatrenoj liniji".

"Prešli smo hrabar put strukturnih reformi, privreda ide ka rastu i imamo podršku Evropske centralne banke. Te tri stvari su promenile stanje u našoj zemlji koja je pre četiri godine bila u krizi", rekao je Renci za italijanski ekonomski list "Sole 24".

Renci je rekao da prebacivanje odgovornosti na Nemačku "pogodan alibi koji nema veze sa stvarnošću".