Snage bezbednosti pokušavaju da povežu konce i otkriju mrežu terorističkih organizacija u Tunisu, za koje smatraju da stoje iza napada u petak, u kom je ubijeno 38 uglavnom britanskih turista pre nego što je policija ubila napadača, kao i onog u martu, kada su dvojica naoružanih napadača ubila 21 osobu u muzeju Bardo, pre nego što su i oni ubijeni.

"Ovo je grupa koja je obučavana u Libiji i koja je imala isti cilj. Dva napadača su napala Bardo, a jedan plažu Suse. Policija traga za još dvojicom napadača", izjavio je ministar za parlamentarne odnose Lažar Akremi, prenosi Rojters.

On je rekao da je od petka, kada se dogodio napad na plaži već uhapšeno 12 ljudi. To je bio najveći masakr takve vrste u modernoj istoriji te severnoafričke države.

Ekstremna džihadistička organizacija Islamska država, koja je zauzela velike delove Iraka i Sirije, preuzela je odgovornost za napad u Tunisu, ali tuniske vlasti tvrde da napadač nije bio pod sumnjom da je džihadista i da nije bio pod prismotrom.

Četiri godine posle pobune protiv predsednika Zina El-Abidina Ben Alija tokom "arapskog proleća", Tunis je postao uzor za demokratske promene.

Ali ta zemlja se suočava i sa usponom ultrakonzervativnih islamističkih grupa od kojih neke pribegavaju nasilju.

Više od 3.000 Tunižana je otišlo da se bori na strani Islamske države i drugih grupa u Iraku, Siriji i Libiji, gde je sukob između dve suparničke vlade omogućio islamskim ekstremistima da pronađu utočište i da ojačaju.