"Vrata za razgovore ostaju otvorena. Sada je na vladi Aleksisa Ciprasa da napravi ozbiljne, kredibilne predloge tako da ova dobra volja za ostanak u evrozoni može da se prevede u trajniji program", rekao je Oland na zajedničkoj konferenciji za novinare nakon razgovora sa nemačkom kancelarkom o rezultatima grčkog referenduma.

Slično je ponovila i Merkel: "Kažemo vrlo jasno da za Grčku vrata ostaju otvorena". Ona je, međutim, dodala da "svako mora da preuzme odgovornost".

"Još ove nedelje Cipras mora da podnese konkretan plan za ekonomsku budućnost svoje zemlje. Vreme ističe", naglasila je Merkel.

Prema njenim rečima, uslovi za nov paket pomoći Grčkoj još uvek nisu dogovoreni, prenosi AFP.

Grčki premijer Aleksis Cipras i nemačka kancelarka Angela Merkel dogovorili su se danas, u telefonskom razgovoru, da Atina na sutrašnjem samitu lidera Evropske unije dostavi predlog za postizanje sporazuma sa kreditorima, izjavio je neimenovani zvaničnik iz grčke vlade.

Nemački zvaničnici su saopštili danas da trenutno ne postoji osnova za pregovore sa Grčkom o novom paketu pomoći ili otpisu duga, dok zvanični Madrid poručuje da je ta zemlja otvorena za pregovore s Atinom o novom paketu pomoći.

"U svetlu jučerašnje odluke grčkih građana, ne postoji osnova za ulazak u pregovore o novom paketu pomoći", izjavio je portparol nemačke kancelarke Angele Merkel, Štefen Zajbert, a prenosi agencija Frans pres.

Zajbert je, komentarišući jutrošnju ostavku grčkog ministra finansija Janisa Varufkaisa, koji je u više navrata kritikovao politiku štednje koju zagovara Berlin, rekao: "Ne radi se o ljudima, već o funkcijama".

Vezano za zahtev Atine za restrukturiranje njenog duga, portparol nemačkog ministarstva finansija Martin Jeger je rekao: " Ne vidim razlog za otpočinjanje pregovora".

Nemački vicekancelar i šef vladajućih socijaldemokrata Zigmar Gabrijel izjavio je da se pregovori o novom programu finansijske pomoći Grčkoj teško mogu zamisliti pošto je danas većina građana na referendum odbila uslove poverilaca.

"Odbijanjem pravila evrozone pregovori o programu vrednom više milijardi teško da se mogu zamisliti. Lopta je sada u dvorištu Atine", poručio je Gabrijel u izjavi za list "Tagešpigel".


On je ocenio da Cipras i njegova vlada vode grčki narod putem gorkog odricanja i beznađa.

Grčki premijer je, kako je istakao, srušio "poslednji most preko kojeg su Evropa i Grčka su mogle da naprave kompromis".

Oglasio se i šef nemačke diplomatije, rekavši da se rezultati grčkog referenduma moraju prihvatiti.

On je, međutim, dodao da je sledeći korak na Atini.

UN: GRCI NE MOGU DA PODNESU DODATNU ŠTEDNJU


Grčka ne može da podnese dodatne mere štednje jer bi to izazvalo još više socijalnih nemira i umanjilo šansu za ekonomski oporavak, izjavio je danas stručnjak UN za pitanje dugova Huan Pablo Bohoslavski.

Bohoslavski, nezavisni stručnjak UN za pitanje dugova, rekao je novinarima u Pekingu da bi grčki kreditori u EU trebalo da obrate više pažnje na ono što o ovom pitanju kaže međunarodno pravo.

"Imam utisak da je EU zaboravila da međunarodni zakon o ljudskim pravima treba da ima ključnu ulogu u finansijama. Međunarodna zajednica pridaje veliki značaj vezama između ljudskih prava i finansija", rekao je Bohoslavski.

Ovaj stručnjak radi pod okriljem Visokog komesarijata UN za ljudska prava.

On je u odvojenom saopštenju rekao da je zabrinut zbog izveštaja o nestašici hrane i lekova i da je zatražio sastanak sa zvaničnicima EU da bi ih podsetio na obaveze prema Grčkoj iz oblasti ljudskih prava.

ŠPANIJA I KIPAR SPREMNI DA POMOGNU

španski zvaničnici poručuju da je Španija otvorena za pregovore sa Atinom o novom paketu pomoći, nakon što su Grci na jučerašnjem referendumu odbacili na referendumu predloge kreditora za finansijsko spasavanje Grčke.

"Grčka ima pravo da traži treći paket pomoći. Španska vlada je otvorena za pregovore", izjavio je španski ministar ekonomije Luis de Gindos, i dodao da je neizbežno sprovođenje grčkih ekonomskih reformi.

I kiparski zvaničnici su saopštili danas da podržavaju zahtev Grčke za restrukturiranje ogromnog duga te zemlje.

U izjavi za državni radio, portparol kiparske vlade Nikos Hristodulides je rekao da kiparski predsednik i ministar finansija podržavaju restrukturiranje grčkog duga, ali i hitan početak pregovora između Atine i kreditora, prenosi agencija AP.

Kiparski ministar finansija Haris Jorgijades je prošle nedelje izjavio da bi Kipar mogao razmotriti otpis 330 miliona evra po osnovu spasilačkih zajmova dodeljenih Grčkoj, ako bi ostale članice evrozone pristale na dogovor o labavljenju tereta grčkog duga.

Kipar je 2013. godine postao četvrta članica evrozone koja je dobila spasilački paket pomoći, posle Grčke, Irske i Portugalije.

NISU SVI SPREMNI ZA "GRČKE EKSPERIMENTE"

Slovenija očekuje da će Grčka sutra dostaviti novi predlog reformi, ali, kako je saopštila danas slovenačka vlada, neće pristati "na eksperimente grčke vlade".

"Slovenačka vlada neće pristati na određene eksperimente grčke vlade, čiji istinski i konstruktivan cilj nije postizanje sporazuma o isplati dalje pomoći Atini", navodi se u saopštenju objavljenom na zvaničnoj veb stranici vlade u Ljubljani, prenosi agencija Rojters.