Ministri finansija Evrozone poručili su grčkom ministru finansija Euklidu Cakalotosu da Atina mora da ponudi dublje reforme kako bi ih ubedila da otvore pregovore o trećem paketu pomoći, saznaje Rojters od dva izvora, tokom pauze posle tročasovnog rada Evrogrupe.
Dva izvora su rekla britanskoj agenciji da postoji konsenzus između ostalih 18 ministara za stolom da levičarska vlada u Atini mora da preduzme dodatne korake da ih ubedi da će poštovati sve nove dugove.
Sa sastanka Evrogrupe "Gardijan" izveštava i da grčki kreditori sastavljaju odgovor povodom zahteva Atine za dobijanje novog paketa pomoći, u kojem navode dodatne potrebne mere, da bi odobrili kredit.
"Ministri finansija Evrozone možda večeras neće postići dogovor, 'prebacajući' lopticu na sledeću stepenicu, na sutrašnji sastanak evropskih lidera", navodi izveštač Gardijana i dodaje da "ako su Grci ranije mrzeli 'trojku', sada može biti samo još gore".
"Nemci traže garancije da neko spolja pažljivo proceni Ciprasove (grčki premijer) reforme", navodi list, pozivajući se na izvore u Briselu.
To se uklapa sa glasovima koji dolaze iz Nemačke, da Atina ne može jednostavno da predloži mere "koje su ostale neispunjene" iz drugog paketa spasa, da bi se kvalifikovala za treći paket pomoći.
To je upravo ono što je rekao nemački ministar finansija Volfgang Šojble po dolasku u Brisel na sastanak Evrogrupe.
Prema izveštajima britanskog "Gardijana", Šojble je i ovaj put ponovio da prema regulativi Evropske unije "otpis duga (Grčkoj) nije moguć".
Nemački ministar finansija, koji je, kako navodi američka agencija AP, zauzeo tvrd stav prema Grčkoj proteklih meseci, rekao je da će grčka vlada morati da učini mnogo više nego da samo kaže da želi reforme, ukoliko namerava da dobije trogodišnji "paket spasa", koji zatražila ranije ove nedelje.
"Mi definitivno nećemo moći da se oslonimo samo na obećanja", naglasio je.
Šojble je krivicu za sadašnju krizu pripisao isključivo grčkoj vladajućoj levičarskoj partiji Siriza, koja je pobedila na parlamentarnim izborima u januaru ove godine.
I premijer Portugala Pedro Pasos Koeljo izjavio je danas da od otpisa nema ništa.
"Unutar Evrope postoji veoma širok konsenzus da pitanje opraštanja duga Grčkoj ne bude stavljeno na sto. To je veoma jasno rečeno tokom poslednjeg samita evrozone", rekao je Koeljo tokom posete centralnom delu Portugala, preneo je AFP.
Izjava portugalskog premijera dolazi u trenutku kada se ministri finansija Evrogrupe sastaju u Briselu kako bi razmatrali najnoviji predlog Grčke za rešavanje krize.
"Ne mislim da bi bilo lako za bilo kog šefa države u Evropi da kaže svojim građanima da nameravaju da oproste milijarde dolara koje su samoj toj državi potrebne", kazao je Koeljo.
Premijer Portugala je istakao da postoje drugi načini da se pomogne Grčkoj da izađe na kraj sa dugom od 320 milijardi evra i da se oni razmatraju.
"Mi smo svi spremni da pronađemo način za vraćanje ovog duga i kamate, koji može da pomogne Grčkoj da izađe iz teške situacije u kojoj se našla", naveo je Koeljo, misleći na metode preispitivanja uslova i trajanja vraćanja duga, ali ne i smanjenje glavnice.
Ukoliko ministri finansija evrozone prihvate nove reformske predloge Grčke, postoji nada da bi sporazum mogao da bude zaključen na sastanku lidera Evropske unije u nedelju, navela je francuska agencija.
U maju 2014, Portugal je zaključio sporazum kojim se obavezao na stroge mere štednje i reformu u zamenu za 78 milijardi evra zajma.
MEDIJI: ŠOJBLE PREDLAŽE GREXIT NA PET GODINA
Nemački list Frankfurter Algemajne Zontagcajtung (FAS) piše da ministar finansija te zemlje, Volfgang Šojble, želi da Grčka privremeno napusti evro, na pet godina, i da joj se da humanitarna pomoć kako bi sprovela taj proces, preneli su britanski listovi "Gardijan" i "Telegraf".
Istovremeno, dopisnik Juronjuza izveštava da su grčki zvaničnici demantovali da je Nemačka predložila da Grčka bude "uklonjena" iz evrozone na pet godina.
Prema prvom scenariju, Grčka bi trebalo da poboljša postojeće predloge reformi, i da izvrši transfer imovine u vrednosti oko 50 milijardi evra koja bi bila prodata da se plate dugovi, prenosi "Gardijan" i napominje da nije jasno koja imovinu imaju na umu. (Ostrva? Partenon možda?, piše na sajtu Gardijana).
Druga opcija predviđa da Grčka napusti monetarnu uniju najmanje na pet godina i da restrukturira svoj dug. Zemlja bi ostala članica EU i dobijalai dalje "pomoć za podsticanje rasta, humanitarnu i tehničku pomoć".
Britanski "Telegraf" u svojoj inaformaciji na istu temu, dodaje da "nemački ministar finansija odbija komentar o ovome, za sada".
Partizan razbijen u Atini: Crno-beli nemoćni pred šampionom Evrope!
2 povećanja plate za prosvetare u 2025: Oglasio se Miloš Vučević nakon sastanka sa predstavnicima sindikata
"Hoće li mi neko nešto reći, je l' ovako normalno?": Željko Obradović u čudu na konferenciji, Grk mu se izvinjavao
Naravno da ću za Hrvatsku da navijam, svi majčini su mi Hrvati! Đoković otvorio dušu, zna da mu u Srbiji zameraju
Velika briga za Crvenu zvezdu: Mesec dana bez igrača koji je počeo skoro svaki meč