U intervjuu navodi da su mu neki članovi Evrogrupe, na čelu sa njemačkim ministrom Volfgangom Šojbleom, jasno poručili da će ga smrviti. Sa Šojbleom nije bio moguć dogovor, a njemačka strana ponašala se kao da u Grčkoj nisu ni bili izbori, kaže Varufakis, koji je za drugu stranu važio kao veliki demagog i prevrtljivac.

Šojble je odlučio da se o odredbama prijašnjih programa Grčke iz 2010. i 2012, čiji je "arhitekta" bio upravo on, ne može raspravljati. On je stalno govorio da su te programe prihvatile bivše grčke vlade i da se ne može dozvoliti da izbori nešto promene.

"Ja sam mu rekao da to znači kako više uopšte ne bi trebalo održavati izbore u prezaduženim državama, na šta Šojble nije odgovorio. Verovatno su mislili da je to dobra ideja, ali bilo bi je teško provesti", kaže Varufakis.

U intervjuu za "Nju stejtsmen", Varufakis navodi da su mu tokom pregovora stalno nudili predloge koje nije moguće prihvatiti - one koji se drugoj stani daju kada ne želite dogovor.

"Izađeš s argumentom na kojem si radio, uverio se da je logičan, a kao odgovor dobiješ samo blede izraze lica. Ono što govoriš nema veze s onim što oni govore. Mogao bi isto tako otpevati švedsku himnu, odgovor bi bio jednak", opisuje Varufakis pregovore, koji su se ovih dana završili još oštrijim uslovima po Grke od onih koji su nuđeni Varufakisu.

U Evrogrupi, koju čine ministri finansija zemalja Evrozone, Varufakis nije naišao na razumevanje.

"Vrlo moćne figure gledaju te u oči i kažu ti: 'U pravu su, ali svejedno ćemo te smrviti'", navodi bivši grčki ministar.

On je uveren da su pregovori bili farsa, jer Evrogrupu, kako kaže, u potpunosti kontroliše nemački ministar finansija.

"Francuski ministar Mišel Sapin jedini je koji se povremeno suprotstavi Šojbleu, ali na vrlo suptilan način, jer se otvorena pobuna protiv Nemačke u Evrogrupi ne toleriše", navodi Varufakis.

On tvrdi da je uveravao kolege iz vlade da će Evropska centralna banka zatvoriti grčke banke kako bi prisilila Ciprasa da "poklekne". Ponudio je Ciprasu plan za period nakon referenduma, ali on to nije prihvatio.

Varufakisova namera nakon zatvaranja banaka bila je da izda "zadužne papire" u evrima, da jednostrano otpiše deo duga na grčkim obveznicama koje poseduje Evropska centralna banka i da preuzme kontrolu nad grčkom Narodnom bankom i njenim finansijskim rezervama.

"Ništa od toga ne bi značilo da je Grčka izašla iz Evrozone, ali bi poslužilo kao upozorenje" - kaže Varufakis.

Međutim, navodi on, iste večeri nakon referenduma vlada je odlučila da volju naroda i jasno 'NE' merama štednje ne iskoristi kao podsticaj za energičniji pristup.

"Umesto toga odlučili su se na ogromne ustupke", navodi Varufakis.