Cipras je večeras u svoje i u ime članova svoje vlade podneo ostavku predsedniku Grčke Prokopisu Pavlopulosu i zatražio od njega pokretanje procedure za sazivanje prevremenih izbora, zvanično je objavljeno u Atini.

Od predsednika Pavlopulosa zatražio je i da postavi privremenu vladu, ali je ocenio da "nema uslova" da u njoj budu i stranke parlamentarne opozicije.

Pavlopulos je rekao na sastanku s Ciprasom da će, pridržavajući se ustavne procedure za održavanje prevremenih izbora, "svoju dužnost obaviti tako da ne bude ugrožen sporazum (Grčke s poveriocima), niti će biti ikakve opasnosti za siguran ostanak Grčke u Evropi".

On je prethodno održao konsultacije sa istaknutim savetnicima o tome da li da raspiše vanredne izbore kako bi umirio pobunu u redovima Sirize.

Njegov cilj je, kako se tumači, da se na izborima oslobodi "buntovničkog" dela njegove partije Siriza čija je trećina poslanika glasala protiv sporazuma Vlade sa stranim poveriocima grčke države.

Grčki zakon omogućava vođama stranaka da sami sastave poimenične liste kandidata za poslanike ukoliko se izbori održavaju u periodu manjem od 18 meseci od prethodnih.

Danima se očekivalo da Cipras zatraži izbore čim Grčka dobije nov, treći paket međunarodne finansijske pomoći od 85 milijardi evra, i pošto danas delom tog novca plati ratu kredita Evropskoj centralnoj banci.

Cipras je izabran za premijera Grčke u januaru ove godine, a deo članstva njegove stranke Siriza je nezadovoljno dogovorom koji je postigao sa kreditorima.

Prevremeni parlamentarni izbori u Grčkoj biće najverovatnije održani 20. septembra, izjavio je danas jedan zvaničnik grčke vlade.

Prema medijima, u opticaju su bila dva termina - ili da izbori budu u periodu od 15-20. septembra ili u oktobru.

Spekulacije o održavanju prevremenih izbora u Grčkoj pojačale su se poslednjih dana pošto su neki od savetnika premijera, uključujući i ministra energetike Panosa Skurletisa, otvoreno pozvali na izbore, prenela je agencija Rojters.

Centralni komitet Sirize odlučio je pre tri nedelja da u septembru bude održan vanredni kongres stranke na kome bi se utvrdila vladina strategija, što je ranije zatražio Cipras.

Većina članova Centralnog komiteta glasala je za održavanje kongresa, čiji je cilj utvrđivanje strategije vlade i očuvanje jedinstva Sirize poljuljanog zbog nepopularnog paketa pomoći međunarodnih kreditora.

Cipras se nalazi pod pritiskom značajne manjine u Sirizi koja kaže da sporazum koji je grčki premijer potpisao sa međunarodnim kreditorima ide protiv vladinih obećanja protiv mera štednje.

Oko 30 poslanika Sirize odbilo je u julu da glasa za reforme, a Cipras je još tada rekao da su vanredni izbori opcija, ukoliko se sa ovakvim otporom nastavi.